Ponad 800 ubogich na wieczerzy z abp. Jędraszewskim
25 grudnia 2018 | 09:31 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Ponad 800 osób ubogich, samotnych i bezdomnych spożyło wspólnie wieczerzę wigilijną zorganizowaną w Starej Zajezdni przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Podzielił się z nimi opłatkiem abp Marek Jędraszewski.
W słowie skierowanym do osób ubogich i samotnych abp Jędraszewski mówił, że są oni nadzwyczajnymi i najdroższymi gośćmi tego wieczoru. – Wasza obecność potwierdza słowa, które niejednokrotnie wypowiadał św. Jan Paweł II, mówiąc, że ten kto przyjmuje dar, obdarza dającego dużo bardziej niż ten, który ma coś w ręku do ofiarowania drugiej osobie – podkreślał.
Jak dodał, w losie Maryi, Józefa i Dzieciątka wielu ubogich może rozpoznać swój los.
Metropolita krakowski zachęcał ponadto, by w składanych życzeniach zabrzmiało przekonanie, że Pan Bóg kocha każdego człowieka. – Błogosławionych, pełnych Bożego pokoju i radości serca świąt Bożego Narodzenia – życzył wszystkim.
Na wigilijnym stole przygotowanym przez diecezjalną Caritas znalazł się barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką, kluski z makiem, ciasta, napoje i owoce. Każdy z uczestników otrzymał też paczkę z żywnością na święta. W organizację wydarzenia zaangażowało się wielu wolontariuszy: harcerze, młodzież OHP i wolontariusze Caritas.
Pierwszą wigilię dla bezdomnych krakowska Caritas zorganizowała 24 grudnia 1991 r. na Dworcu PKP. Odbywały się tam one do do 1997 r. Brało w nich wtedy udział ok. 300 osób. W 1998 r. zmieniono miejsce wigilii, przenosząc ją na krużganki klasztoru Ojców Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych.
W 2017 r., ze względu na remont krużganków, przeniesiono wigilię do restauracji Stara Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 12 w Krakowie, którą bezpłatnie użycza właściciel. Wieczerzę sfinansowało miasto Kraków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.