Ponad 70 osób zakończyło Szkołę Wychowawców Seminariów Duchownych i Zakonnych
28 maja 2009 | 16:20 | aw, ks. ps / ju. Ⓒ Ⓟ
W dniach 25-29 maja w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie kończy się dwuletnia Szkoła Wychowawców Seminariów Duchownych.
W uroczystym zakończeniu, planowanym na 29 bm., weźmie udział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Pięciodniowe spotkanie jest poświęcone formacji duszpasterskiej. Uczestnicy słuchają wykładów ks. Tadeusza Huka, o. dr Emiliana Gołąbka OFM, ks. dr Mirosława Cholewy i ks. dr Wiesława Błaszczaka SAC. Słuchacze kontynuują drogę modlitwy Słowem Bożym w dynamice lectio divina i pracę w grupach.
Pięciodniowe spotkanie kończy dwuletni cykl (2007-09) zajęć formacyjnych tej edycji Szkoły Wychowawców. Na uroczyste zakończenie 29 maja zostali zaproszeni: ks. kard. Stanisław Dziwisz – przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, sprawującej patronat nad Szkołą, ks. prowincjał Piotr Filas SDS – przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów oraz grono formatorów zaangażowanych w Szkołę. Uroczysta Msza św. na zakończenie Szkoły odprawiona zostanie o godz. 11.00 w kaplicy Centrum Formacji Duchowej w domu zakonnym salwatorianów przy ul. św. Jacka 16 w Krakowie.
Obecną, trzecią edycję Szkoły kończy 72 uczestników pochodzących z różnych środowisk kościelnych i ośrodków formacji kapłańskiej i zakonnej w Polsce oraz w innych krajach, m.in. w Słowacji, na Białorusi, Ukrainie, w Czarnogórze i Anglii. Są to rektorzy, prefekci, ojcowie duchowni, mistrzowie nowicjatu czy postulatu, duszpasterze powołaniowi. Wśród uczestników są także księża zakonni obrządku grecko-katolickiego.
Program Szkoły opiera się na głównych tematach antropologicznych i teologicznych adhortacji Jana Pawła II „Pastores dabo vobis” (25 III 1992). Celem zajęć jest praktyczne przygotowanie uczestników do pracy wychowawczej, a droga tego przygotowania polegała na osobistej formacji. W ciągu dwóch lat odbyło się dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych oraz dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina.
Wykładowcami było 9 wychowawców stałych (prowadzących warsztaty i formacyjne rozmowy indywidualne), a także 20 osób z różnych ośrodków formacyjnych i akademickich. Łącznie przeprowadzono 80 godzin wykładów i konwersatoriów, 120 godzin pracy warsztatowej, 40 godzin wprowadzeń do lectio divina, 5 godzin rozmów formacyjnych w ramach tzw. superwizji indywidualnej.
Dni zajęć przebiegały w klimacie modlitwy Słowem Bożym i codziennej, koncelebrowanej Eucharystii. Dzień rozpoczynał się i kończył godziną osobistej lectio divina przed Najświętszym Sakramentem. W codzienną modlitwę Słowem wprowadzał uczestników Szkoły ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor CFD w Krakowie. Księża i bracia uczestniczący w Szkole przeżyli również dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina z prowadzeniem indywidualnym.
Do tej pory w krakowskim CFD przeprowadzono trzy edycje Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych: 2001-02, 2004-05 i 2007-09 (w latach 2003-04 i 2005-06 organizowano w Krakowie Szkołę dla Formatorek Zakonnych, która od 2007 r. działa przy salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Trzebini). We wrześniu 2009 r. zajęcia w Krakowie rozpocznie kolejna, czwarta edycja Szkoły Wychowawców Seminaryjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.