Ponad 150-osobowy zespół „Małych Gorzowiaków” zaśpiewał kolędy w gorzowskiej katedrze
06 stycznia 2013 | 17:42 | wm Ⓒ Ⓟ
Ponad 150-osobowy Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” wykonał koncert kolęd i pastorałek w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim w wigilię święta Trzech Króli, po wieczornej Mszy św.
Proboszcz katedry ks. Zbigniew Kobus, który zarządza farą od sierpnia ub. roku powiedział, że tym koncertem pragnął uświetnić święto Trzech Króli w Gorzowie. Diecezjalna uroczystość dzisiejszego dnia zainaugurowana zostanie II Lubuskim Orszakiem Trzech Króli w Zielonej Górze.
Do gorzowskiej fary przybyły tłumy gorzowian, „Mali Gorzowiacy” po raz pierwszy koncertowali w tym kościele. Od wielu lat w nabożeństwach oraz Mszach św. inaugurujących festiwale taneczne w Gorzowie, zespół uświetnia liturgię swoim występem w kościele pw. Pięciu Polskich Męczenników.
Kolędy i pastorałki zabrzmiały niezwykle skocznie przy akompaniamencie ludowej kapeli pod kierownictwem Beaty Byczkiewicz. Instrumentarium kapeli jest zbliżone do składu autentycznych kapel regionalnych, w skład których wchodzą: skrzypce prym, skrzypce sekund, klarnet, trąbka, kontrabas. Wszystkie instrumenty zostały wykonane przez twórców ludowych. Artyści występowali w pięknych kolorowych ludowych strojach.
Koncertowanie w kościołach daje dodatkowe niezwykłe przeżycie młodym artystom, a nade wszystko uczy ich zachowania polskiej bożonarodzeniowej tradycji – zauważył w rozmowie z KAI, kierownik zespołu Krzysztof Szupiluk. Zespół wystąpi dziś jeszcze w kościołach w Deszcznie koło Gorzowa oraz w parafii Pięciu Polskich Męczenników.
Od wielu lat tancerze z Zespołu „Mali Gorzowiacy” uatrakcyjniają występem miejską wigilię na placu przy katedrze, a następnie roznoszą wśród gorzowian w regionalnych strojach opłatki, sianko i tradycyjne polskie pierniki.
Założycielami zespołu „Mali Gorzowiacy” są Maria i Krzysztof Szupilukowie. Krzysztof Szupiluk jest także dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Gorzowie.
Młodzi artyści występują w regionalnych strojach, które stanowią odświętne chłopskie ubiory. W przygotowaniu repertuaru udział biorą wybitni konsultanci z poszczególnych regionów folklorystycznych kraju. Zespół wystąpił w ponad 30 krajach dając 100 koncertów w krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.