Drukuj Powrót do artykułu

Ponad 100 tys. osób na letnim wypoczynku katolickich wspólnot i stowarzyszeń

02 lipca 2014 | 11:40 | lk / br Ⓒ Ⓟ

Ponad sto tysięcy osób weźmie w tym roku udział w różnych formach wypoczynku rekreacyjno-duchowego – obozach, koloniach, spotkaniach, rekolekcjach, czy kursach językowych – organizowanych przez katolickie wspólnoty, stowarzyszenia czy organizacje charytatywne. Poszczególne lokalne inicjatywy gromadzą każdego roku po kilka tysięcy uczestników, a np. sama „Wakacyjna Akcja Caritas” obejmie tego lata na pewno ponad 30 tys. dzieci i młodzieży.

Obecnie w Polsce działa na szczeblu ogólnokrajowym 150 ruchów i stowarzyszeń katolickich, a na szczeblu lokalnym – ponad tysiąc. W sumie zaangażowanych jest w nie ponad 2,5 mln Polaków.

Przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz dostrzega coraz bardziej zróżnicowaną i zwiększającą się co roku ofertę katolickich wspólnot, stowarzyszeń i organizacji niosących pomoc osobom potrzebującym. – Propozycji zorganizowanych wakacji, obozów, seminariów i letnich kursów jest bardzo dużo. Powstaje też coraz więcej inicjatyw międzynarodowych, w ramach których promowany jest wolontariat – mówi o. Schulz.

Obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Prawie 2 tys. zdolnej młodzieży z terenów wiejskich, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), weźmie udział w lipcu w letnich obozach integracyjno-formacyjnych w Szczecinie i Przemyślu. Podczas kilkudniowych pobytów będą odkrywać miasto i Boga, poznawać siebie nawzajem i dziękować za wsparcie ich drogi edukacyjnej.

Obóz integracyjny dla studentów różnych kierunków, którzy korzystają ze stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odbędzie się w tym roku w Przemyślu, od 9 do 14 lipca. Weźmie w nim udział 750 młodych ludzi z terenów wiejskich, którzy osiągają sukcesy w nauce, ale ich rodzin nie stać na opłacenie studiów w dużym mieście.

Hasłem obozu są słowa „Przemyśl Jana Pawła II”. – Będziemy poznawać sylwetki świętych i błogosławionych związanych z ziemią przemyską. Stypendyści będą też zgłębiać nauczanie św. Jana Pawła II na podstawie homilii kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych – poinformowała KAI Katarzyna Kieler, koordynatorka letnich obozów Fundacji DNT.

Uczestnicy obozu są w trakcie roku zgrupowani w 20 wspólnotach akademickich Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, które funkcjonują w największych miastach Polski. Głównym celem wspólnego pobytu w Przemyślu będzie integracja i formacja młodzieży. Studenci będą się m.in. uczyć właściwego budowania relacji międzyludzkich i z Bogiem. Wysłuchają także świadectw, wykładów i konferencji duchowych.

W programie znajdzie się, jak co roku, zwiedzanie miasta. Stypendyści przygotują dla mieszkańców Przemyśla koncert ewangelizacyjny. 11 lipca włączą się w obchody upamiętniające zbrodnię wołyńską. Innego dnia udadzą się także z pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej. Jeden dzień przeznaczą ponadto na pobyt w przemyskich parafiach, gdzie podziękują za wsparcie finansowe, dzięki któremu ufundowano ich stypendia.

W ramach przemyskiego obozu młodzież miała spędzić dzień we Lwowie. Studenci mieli się tam spotkać z młodzieżą grekokatolicką m.in. na wspólnej modlitwie. Na razie jednak ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie zrezygnowano z tego punktu programu, choć niewykluczone, że do spotkania młodych z Polski i Ukrainy dojdzie w Przemyślu.

Drugi obóz FDNT grupuje co roku gimnazjalistów i licealistów. W tym roku odbędzie się on od 17 do 28 lipca w Szczecinie. Weźmie w nim udział 1200 osób, oprócz samych stypendystów (w tym czworga Polaków z Wileńszczyzny) także wolontariusze Fundacji oraz opiekunowie i wychowawcy.

Jednym z punktów programu podczas pobytu młodzieży w Szczecinie będą adekwatne do jej wieku zajęcia zorganizowane na tamtejszych uczelniach wyższych: wykłady, ćwiczenia, pokazy i prezentacje. Każda uczelnia zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną i będzie zachęcać, by właśnie w jej murach przyszli studenci kontynuowali naukę.

Oprócz szczecińskich uczelni wyższych partnerem obozu młodzieży będzie Urząd Miasta Szczecina, który przygotował program zwiedzania najatrakcyjniejszych miejsc stolicy Pomorza Zachodniego, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Gimnazjaliści i licealiści spędzą także jeden dzień w Świnoujściu – wielu z nich nigdy wcześniej nie miało bowiem okazji być nad morzem.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od 14 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie program obejmuje pomocą ok. 2,5 tys. osób, w tym 1,1 tys. studentów.

Parafiada Dzieci i Młodzieży

W planowanej na 13-19 lipca w Warszawie 26. Parafiadzie Dzieci i Młodzieży weźmie udział półtora tysiąca młodych ludzi z Polski oraz ich rodaków z Niemiec i sześciu krajów byłego bloku komunistycznego: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji i Uzbekistanu.

Tradycyjnie uczestnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych oraz w zadaniach z obszaru kultury i sztuki. Trzecim elementem uczestnictwa w Parafiadzie jest wymiar duchowy: w środku obozowiska zawsze stoi otwarty namiot, w którym odbywa się Adoracja. Wszyscy uczestnicy zaproszeni są także do udziału w codziennej Eucharystii.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Wakacyjne inicjatywy organizowane w całym kraju przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zgromadzą 5 tys. osób – poinformował KAI Łukasz Brodzik z Prezydium Krajowej Rady KSM. Będą to obozy językowe, spływy kajakowe (w Drohiczynie), rekolekcje (np. dla 600 osób w Przemyślu) czy „kolonie z wartościami”, na których pobyt rekreacyjny łączy się z formacją chrześcijańską. Inicjatywy te przeznaczone są nie tylko dla członków KSM, ale dla wszystkich chętnych, także niezwiązanych z Kościołem.

Łukasz Brodzik informuje ponadto, że prawdopodobnie z oferty wakacyjnej KSM skorzystają Polacy żyjący na emigracji, ale latem odwiedzający rodzinne strony, by np. wziąć udział w obozach językowych, czy rekolekcjach. – Nie jest to regułą, ale zdarza się, że ludzie przyjeżdżają z zagranicy na nasze obozy – dodaje.

Caritas Polska

Sztandarową, organizowaną od dwudziestu lat inicjatywą Caritas Polska jest „Wakacyjna Akcja Caritas”. Jest ona przeznaczona dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd. Na kolonie wyjeżdżają dzieci – podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

Podopieczni Caritas wyjeżdżają na dwutygodniowe turnusy nad morzem, na Mazurach, w górach oraz w innych atrakcyjnych turystycznie miejscach. Korzystają wówczas ze 52 należących do Caritas i 97 wynajętych ośrodków na terenie całego kraju.

W ramach współpracy z MSZ, Caritas organizuje również wakacje w Polsce dla 1658 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii. Głównym celem projektu jest aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z polskimi dziećmi.

W ub. roku z tej formy wypoczynku skorzystało ok. 30 tys. dzieci. – W tym roku będzie to na pewno więcej, gdyż bardzo udana była zbiórka organizowana w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – powiedział KAI Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

W 2013 r. podczas 20. edycji WDPD sprzedano 3 mln świec na terenie całej Polski. Pozyskane środki przeznaczane są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz właśnie letni wypoczynek.

Caritas diecezjalne

Poza Caritas Polska letnie propozycje spędzenia czasu dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów przygotowały także Caritas diecezjalne, które współpracują z tym celu z władzami samorządowymi, resortami spraw zagranicznych oraz pracy i polityki społecznej, czy miejscowymi kuratoriami oświaty.

Przykładem jest Caritas Diecezji Kieleckiej, która na dwóch turnusach organizuje „Wakacje z tradycją”, współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach będą prowadzili dodatkowe zajęcia związane z dawnymi tradycjami i zwyczajami. Z kolei 700 dzieci z diecezji kieleckiej skorzysta z wyjazdu na kolonie nad morzem i w górach. Przygotowano też propozycje dla dzieci pozostających w miejscu zamieszkania. W Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie przeprowadzone zostaną dwa dwutygodniowe turnusy półkolonii letnich dla 120 dzieci z gminy Jędrzejów. Dzieci i młodzież będą też mogli skorzystać z oferty sieci świetlic środowiskowych Caritas.

Wrocławska Caritas przygotowała 30 turnusów wypoczynkowo-aktywizacyjnych dla ok. 1,4 tys. osób – seniorów oraz dzieci i młodzieży. Realizowane są one w ramach programów „Letnia Akcja Kolonijna” i „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów”. Turnusy odbywają się w Łebie, Darłówku, Pasterce i Sulistrowiczkach.

Program „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów” to 10-dniowe turnusy w ośrodkach wrocławskiej Caritas, w Górach Stołowych – w Pasterce, w Masywie Ślęży – w Sulistrowiczkach oraz nad morzem – w Łebie. Wyjazdy przeznaczone są dla osób należących do grup parafialnych lub tych, które pragną zaangażować się w działalność parafialną i społeczną na rzecz potrzebujących.

W ramach programu „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów” uczestnicy wypoczywają, zwiedzają, spacerują, relaksują się. Wypoczynek to także doskonała okazja do poznania nowych ludzi, wymiany życiowych doświadczeń i odkrywania nowych pól osobistego zaangażowania. Caritas proponuje gościom zaangażowanie w wolontariat. W tym celu przygotowano specjalne materiały umożliwiające zapoznanie się z działaniami realizowanymi przez wrocławską Caritas. Hasłem tegorocznego programu jest „AS Caritas”, czyli Aktywny Senior Caritas.

W ramach „Letniej Akcji Kolonijnej” z wrocławską Caritas na pięciu turnusach „Wartościowych kolonii z Caritas na fali i na szczycie” w Darłówku, Sulistrowiczkach i Pasterce będzie wypoczywać blisko 270 dzieci.

Na kolonie Caritas pojadą dzieci i młodzież z rodzin najuboższych, wielodzietnych, dotkniętych dysfunkcjami społecznymi czy chorobą. Znaczna grupa dzieci na co dzień wychowuje się bez rodziców, w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Uczestnicy kolonii to w większości podopieczni Caritas, którzy systematycznie korzystają ze wsparcia organizacji.

Sześciodniowe rekolekcje w Bieszczadach organizuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież z regionu oraz 500 młodych osób z Ukrainy.

Rodzice lub prawni opiekunowie dzieci partycypują w kosztach wyjazdu w niewielkim wymiarze lub wcale. Znaczna część środków na te cele pozyskiwana jest przez diecezjalne Caritas podczas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i w ramach odpisu 1%.

Lednica

Ruch Lednicki, czyli wspólnota zrzeszająca osoby przywiązane do idei Ogólnopolskich Spotkań Młodych na Lednicy, co roku organizuje wakacje w trzech ośrodkach duszpasterstwa akademickiego prowadzonych przez ojców dominikanów: na górze Jamna, w Hermanicach-Ustroniu i na samej Lednicy.

Lednickie wakacje, od lat nazywane Zlotem Orląt, to czas, gdy nad Lednicą żyje młodzież. Jest to czas dojrzewania do życia wspólnego, przyjmowania gości i utrzymania ośrodka. Na lednickie wakacje przyjeżdża głównie młodzież: gimnazjaliści, licealiści i studenci. Wspólna modlitwa, studium i praca bardzo nas jednoczą i sprawiają, że można nawiązać przyjaźnie na całe życie, a wspólnym rozmowom nie ma końca. W tym roku odbywają się one przez pierwsze trzy tygodnie lipca, a głównym ich tematem będzie pytanie o to, jak we współczesnym świecie zachować i przekazywać wiarę. Spotkanie zgromadzi ok. 300 osób, po ok. sto w każdym tygodniu.

W 1992 r. na górze Jamna pod Tarnowem o. Jan Góra, pomysłodawca spotkań na Lednicy, założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi. Dominikanie z Poznania wybudowali na Jamnej kościół Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Niezawodnej Nadziei.

Spotkania na Jamnej przeznaczone są dla nie tylko dla młodzieży, ale i dla całych rodzin. W tym roku w kolejnych turnusach formacyjnych będzie czas na zastanowienie się nad tym, „czy wiara chrześcijańska to tylko teoria”?; „czy można żyć, tak jakby Bóg nie istniał? oraz „czy wiara to moja prywatna sprawa?”. Dyskusja będzie dotyczyć kolejno języka wiary, zrozumienia pełni człowieczeństwa oraz zaangażowania społecznego.

Trzy tygodnie jamneńskich spotkań zgromadzą nawet 600 osób. W czasie spotkania uczestnicy na Jamnej przeżywają także najważniejsze święta tego miejsca: 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a 19 sierpnia odpust świętego Jacka. „W tych dniach to ocalone przed zalesieniem miejsce – drewniane domy, kościół i polana – tętni życiem” – przekonują organizatorzy.

Hermanice-Ustroń, w pobliżu Bielska-Białej i Cieszyna, to miejsce, gdzie przez wiele lat. o. Jan Góra prowadził spotkania duszpasterskie dla młodzieży, przy śpiewie, tańcu i modlitwie. Uczestnicy dwóch tygodniowych zlotów w lipcu będą się z kolei zastanawiać, kim jest człowiek w relacji do Boga, jak odnaleźć się w samotności, a nawet jak znaleźć dobrą żonę lub dobrego męża. Spodziewanych jest ok. 50 osób tygodniowo.

Szczegółowe informacje o wakacjach z Ruchem Lednickim na stronie www.wakacje.lednica2000.pl

Ruch Światło-Życie

Tradycyjnie wiele wakacyjnych inicjatyw proponuje w całym kraju Ruch Światło-Życie.

W archidiecezji przemyskiej będą to rekolekcje dla dzieci, młodzieży i studentów oraz dorosłych m.in. w drugiej połowie lipca w Lipniku k. Łańcuta i Rzepedziu („Oaza Dzieci Bożych”), Hłudnie, Maćkowicach i Pruchniku („Oaza Nowej Drogi”), czy w Leżajsku i Przemyślu („Oaza Nowego Życia”). Z kolei rekolekcje dla studentów i młodzieży pracującej zaplanowano w przez cały lipiec i pierszą połowę sierpnia w Collegium Marianum w Przemyślu oraz Kątach k. Nowego Żmigrodu. Oazowicze archidiecezji przemyskiej będą także zaangażowani w Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2014”, która odbędzie się w okolicach Jeziora Solińskiego i na szlakach bieszczadzkich w dniach 14-20 lipca. Więcej informacji na stronie www.oaza.przemyska.pl

W archidiecezji krakowskiej Ruch Światło-Życie zaprasza na rekolekcje dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej. Celem rekolekcji jest pogłębienie relacji z Jezusem, doświadczenie życia we wspólnocie oraz wdrożenie wiary do codziennego życia. Przewidziano także rekolekcje dla ministrantów i scholistek. Młodzi będą mogli odpoczywać m.in. w Mucharzu, Stadnikach, Lipnicy Małej, Kamionnej i Michalczowej.

Ruch Światło-Życie archidiecezji białostockiej organizuje w okresie wakacyjnym dwutygodniowe oazy dla dzieci i młodzieży. Młodsi oazowicze wyjeżdżają do ośrodków w województwie podlaskim, starsi zaś do Grywałdu pod Krościenkiem, które jest ogólnopolskim centrum Ruchu Światło-Życie. Uczestnicy Oazy Nowego Życia trzeciego stopnia tradycyjnie wyjadą na rekolekcje do Wilna. W tym roku dwa turnusy odbędą się również w salezjańskim ośrodku w Różanymstoku. Gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie „Domowy Kościół” zaprasza na rekolekcje w Dobrzyniewie Dużym w dniach 28-31 sierpnia, natomiast w dniach 14-17 sierpnia do udziału w rekolekcjach formacyjnych rodzin I stopnia w Czarnej Białostockiej a od 10 do 13 lipca II stopnia w Białowieży.

Tradycyjnie Ruch Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej zaprasza dzieci i młodzież na oazy do różnych atrakcyjnych turystycznie miejsc Polski. W dniach 15-31 lipca można pojechać do Koszyc Małych k. Tarnowa, Kacwina k. Krościenka i Niegowa, a w terminie 1-17 sierpnia do Morąga na Pojezierzu Mazurskim. W Otorowie k. Szamotuł w dniach 9-13 lipca odbędzie się Biblijna Oaza Modlitwy, poświęcona w tym roku zgłębianiu 1 Listu św. Pawła do Koryntian. Przez pierwszy tydzień sierpnia na chętnych czekają także rekolekcje Oazy Dorosłych, które w tym roku pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego” odbędą się w Domu SS.Służebniczek w Luboniu. Szczegółowe informacje i więcej propozycji na stronie www.poznan.oaza.org.pl

Zgromadzenia zakonne

Osobną ofertę wakacyjną dla młodzieży przygotowują męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne. Sami franciszkanie zapraszają w lipcu, sierpniu i w początkach września na osiem wydarzeń – piesze pielgrzymki, weekendy górskie, pustelnie czy wreszcie Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej, co roku gromadzące 1-1,5 tys. osób.

Podczas takich spotkań, łączących wspólne bycie razem podczas modlitwy, śpiewu, tańca i muzyki, duszpasterze stawiają jednak nie na ilość, ale na jakość wzajemnych relacji, dzielenia się emocjami i świadectwem odkrywania Boga.

Przypominają to m.in. organizatorzy XXVII Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się od 7 do 12 lipca w Dębowcu k. Jasła: „Dzisiaj, w dobie Internetu nie umiemy być razem z innymi. Ukrywamy własne przeżycia i nie dzielimy się emocjami. Nie potrafimy nawiązać relacji między sobą, opartych na chrześcijańskich wartościach. (…) Żeby z tego labiryntu wyjść, potrzebna jest dłuższa chwila wytchnienia, możliwość pozostania z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem. Chwila poważnego zastanowienia się nad własnym życiem. Taką chwilą jest spotkanie młodych w Dębowcu”.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.