Ponad 2 tys. pątników z Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę
04 sierpnia 2014 | 15:12 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 2 tys. pątników wyruszyło 4 sierpnia br. w 31. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi idą w czterech kolumnach: sandomierskiej, janowskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej. Jak mówi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, „codzienne wędrowanie jest okazją do wyrażenia miłości, życzliwości i zatroskania o innych”.
Oficjalne rozpoczęcie 31. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę, której przyświeca hasło „Z Maryją do Jezusa”, odbyło się w sandomierskiej katedrze. W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza uczestniczyło prawie 800 pielgrzymów z Sandomierza, Połańca, Staszowa, Koprzywnicy, Klimontowa i Janowa Lubelskiego.
Podczas homilii ordynariusz, zwracając się do pątników, wskazał na wartość trudów, które podejmują pielgrzymi, oraz wartość świadectwa ich wiary.
– Wyruszając na pielgrzymkę czujemy potrzebę duchowego odrodzenia poprzez Słowo Boże, ponoszony trud czy troskę o bliźniego. Codzienne wędrowanie będzie wspaniałą okazją do wyrażenia naszej miłości, życzliwości i zatroskania o innych. Poprzez proste gesty podania wody, podzielenia się posiłkiem czy wsparcia w pielgrzymim trudzie będziemy stawać się ewangelicznymi świadkami – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Przewodnik sandomierskich pątników ks. Rafał Cudziło poinformował, że wspólną intencją jest modlitwa m.in. za nadchodzące Światowe Dni Młodych w Krakowie oraz Diecezjalne Dni Młodych, które odbędą się we wrześniu br. w Sandomierzu.
– Pielgrzymka jako swego rodzaju rekolekcje w drodze ma stać się czasem osobistego przybliżenia się i zjednoczenia z Bogiem poprzez modlitwę i pokutny trud. Jest to czas ożywienia pobożności i kultu maryjnego – podkreślał ks. Rafał Cudziło.
W Stalowej Woli po Mszy św. w bazylice konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski na pątniczą trasę wyruszyło ponad tysiąc pielgrzymów. Jest to najliczniejsza kolumna, idąca w sześciu grupach, której przewodzi ks. Dominik Bucki.
– Przez te dni wspólnego wędrowania wszyscy dla siebie stajemy się duchową rodziną, braćmi i siostrami, troszcząc się wzajemnie o siebie i pomagając sobie nawzajem, i to jest bardzo piękne i budujące – podkreślał ks. Bucki.
W skład dwustuosobowej kolumny ostrowieckiej, zwanej także świętokrzyską, wchodzą dwie grupy, które wyruszyły z parafii św. Michała Archanioła i Matki Bożej Saletyńskiej. Przewodniczy im ks. Rafał Kułaga.
Idąca już od dwóch dni kolumna z Janowa Lubelskiego liczy blisko 350 pątników, którym przewodzi ks. Sławomir Machowski.
Pośród pielgrzymów są weterani, a wśród nich pani Halina ze Stróży. – Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę od 1979 roku corocznie pielgrzymować na Jasną Górę. Po raz pierwszy poszłam do Częstochowy z najstarszym synem. Zawsze niosłam ze sobą intencje pielgrzymowania oraz prośby i podziękowania tych, którzy mi je powierzali – mówiła pani Halina.
Pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę towarzyszą w wielu parafiach diecezji sandomierskiej pielgrzymi duchowi. Każdego wieczoru będą się gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich i będą się z nimi łączyć poprzez modlitwę.
Wszystkie cztery kolumny 12 sierpnia spotkają się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do jasnogórskiego sanktuarium i pokłonić się Królowej Polski. Podczas Mszy św. o godz. 10:30 podziękują za pielgrzymi trud i złożą swoje pątnicze intencje.
Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej. Wcześniej pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską. W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej jako oddzielna grupa „janowska”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.