Drukuj Powrót do artykułu

Ponad tysiąc osób na Franciszkańskim Spotkaniu Młodzieży

27 lipca 2018 | 11:12 | pab / pz | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. fsm.franciszkanie.pl

Ponad tysiąc osób bierze udział w 31. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (FSM), które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. – Szukaliśmy takiego Bożego miejsca – mówią.

Z województwa śląskiego przyjechała grupa Crucis Splendor (Blask Krzyża). Są w różnym wieku. Najdłużej przyjeżdża Katarzyna Grzywacz. – Mam trzech synów i szukałam dla nich takiego Bożego miejsca. Od 10 lat jesteśmy we wspólnocie i jak my zaczęliśmy jeździć na swoje rekolekcje, to pomyślałam, że nasze dzieci też powinny gdzieś jeździć i znaleźć takie miejsce. Wtedy odkryłam FSM – opowiada. Pierwszy raz przyjechała z dziećmi 7 lat temu. Od tej pory biorą udział w FSM-ie co roku, za każdym razem w coraz większej grupie przyjaciół.

17-letnia Aleksandra z Rychwałdu przyjechała na FSM po raz trzeci. – Przyciąga mnie atmosfera, która tutaj panuje. Jest mnóstwo osób w moim wieku, które nie przyjechały na imprezę, ale aby Pan Bóg był w centrum tego wszystkiego. Podoba mi się to, że jest tu taki niesamowity spokój, którego mi brakuje na co dzień, bo chodzę do szkoły w dużym mieście – mówi w rozmowie z KAI. Dziewczyna cieszy się z tego, że tegoroczne spotkanie będzie poświęcone Duchowi Świętemu, który jest tą najmniej znaną Osobą Boską.

Kuba z Krakowa przyjeżdża na FSM od 6 lat. Wspomina, że za pierwszym razem doznał wyjątkowego zdarzenia – został uzdrowiony z zapalenia krtani. – Gdy wchodziłem do kościoła, nie byłem w stanie się odezwać, a gdy wychodziłem, mogłem jeść lody. Dla mnie to było pierwsze tak bardzo osobiste doświadczenie, pokazało mi, że Bogu zależy na mnie nawet w tak małych sprawach – mówi. Młody mężczyzna po raz drugi posługuje na spotkaniu jako animator. – Chciałem coś dać od siebie. Przez cztery lata ciągle coś przyjmowałem, a teraz chcę się dzielić tym, jak Bóg – między innymi na FSM-ie – działał w moim życiu – opowiada.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych organizowane jest nieprzerwanie od 1988 r. W programie są Msze św., nabożeństwa, spotkania z zaproszonymi gośćmi, koncerty i inne atrakcje. Tegoroczne FSM zakończy się w sobotę 28 lipca.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.