Ponad tysiąc osób na XIII Dniach św. Antoniego
21 czerwca 2023 | 11:54 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
Ponad tysiąc osób z diecezji płockiej i z Polski wzięło udział w XIII Dniach św. Antoniego w Sanktuarium Diecezjalnym w Ratowie, pod hasłem „Ziemia jest pełna miłosierdzia”. Kilkudniowe obchody zakończyły się piknikiem patriotycznym. – W postawie patriotycznej powinna zawierać się gotowość do spełniania czynów miłosierdzia i propagowania idei braterstwa – uważał ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium.
Dni św. Antoniego, organizowane od kilkunastu lat w Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w diecezji, cieszące się zainteresowaniem wiernych, pielgrzymów i turystów. Podobnie było w tym roku. Podczas dni nie zabrakło tradycyjnego obrzędu święcenia lilii oraz chlebków św. Antoniego.
Były one rozdawane na pamiątkę dzieła pod nazwą „Chleb św. Antoniego”, zainicjowanego w 1890 roku przez Ludwikę Bouffier we Francji. Celem było zbieranie jałmużny i uwrażliwianie na los ubogich. Także w Ratowie ta charytatywna idea została przypomniana.
W programie Dni św. Antoniego była możliwość zwiedzenia z przewodnikiem zabytkowego, XVIII-wiecznego klasztoru oraz poznania jego bogatej historii. Przewodnicy zwracali uwagę na fakt, że w Ratowie żywy jest kult Padewczyka, ale też wyjątkowe miejsce dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Mazowsza północnego.
Dni Św. Antoniego piknik rodzinny, czyli Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Złożyła się na nie Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny, koncert pt. „Jedna już tylko jest kraina taka”, w wykonaniu Marty i Pawła Stawińskich, pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego oraz widowisko plenerowe „Ratowo 1920”.
Mszy św. przewodniczył ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium. W homilii wskazał na ważną rolę postawy miłosierdzia we wzrastaniu duchowym człowieka, na wielu płaszczyznach. Przywołał postać św. Marcina, rzymskiego legionisty, który miłosiernie oddał połę swego płaszcza zziębniętemu żebrakowi.
– Troska o dobro ludzi tworzących naród, ale też zdolność do uszanowania godności każdego człowieka, w tym przeciwnika, to ważne oblicza patriotyzmu, zarówno w przeszłości jak i dzisiaj. W postawie patriotycznej powinna zawierać się gotowość do spełniania czynów miłosierdzia i propagowania idei braterstwa, zwłaszcza w czasie pokoju, kiedy zdajemy egzamin z codziennego życia, które – w przypadku chrześcijanina – powinno być przepełnione chęcią niesienia pomocy bliźniemu podkreślił ks. Pawłowski.
Poza tym podczas pikniku odbył się koncert Marty i Pawła Stawińskich pt. „Jedna już tylko jest kraina taka”. Przedstawiciele spadkobierców tradycji z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, zaprezentowali pokaz musztry kawaleryjskiej (także pokaz dynamiczny), w tym umiejętności władania szablą i lancą.
W finale dni odbyło się plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”. W formule żywej lekcji historii upamiętniło ono dokonania żołnierzy polskich, w tym 2. Szwadronu Mławskiego, walczących na terenie północnego Mazowsza z wojskami bolszewickimi. W widowisku uczestniczyli spadkobiercy tradycji formacji kawalerii i piechoty z okresu II Rzeczpospolitej oraz grupy rekonstrukcji historycznej z Mazowsza.
W XIII Dniach św. Antoniego wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów z: diecezji płockiej, warszawsko-praskiej, włocławskiej, elbląskiej i archidiecezji warszawskiej.
Wydarzeniu patronowali biskup płocki Szymon Stułkowski i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało z budżetu Mazowsza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.