Ponad 40 zabytkowych kościołów korzysta z dotacji unijnych
03 listopada 2011 | 21:19 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ponad 40 zabytkowych kościołów w diecezji kieleckiej korzysta z dotacji unijnych. Część świątyń remontowana jest dzięki wsparciu stowarzyszenia Ars Sacra, korzystającego z projektu „Promocja gospodarcza i turystyczna regionu” Regionalnego Programu Operacyjnego.
Stowarzyszenie Ars Sacra, monitorujące w diecezji renowację 36 kościołów, szacuje projekty dotyczące kościołów w województwie świętokrzyskim na kwotę ok. 18 mln złotych, a w małopolskim – na ok. 5 mln zł. Dotacja z funduszy unijnych od zarządu województwa świętokrzyskiego wynosi ok. 12 milionów.
We wszystkich z 36 objętych szlakiem Ars Sacra kościołach realizowane są w tym roku niezbędne prace remontowo konserwatorskie. „Najbardziej wymagające po względem zakresu prac są kościoły z odnawianą zewnętrznie elewacją, np. Szaniec, Nowy Korczyn, Szydłów, Zagość” – twierdzi ks. Paweł Tkaczyk, diecezjalny konserwator zabytków i prezes stowarzyszenia „Ars Sacra”.
Niektóre z nich przechodzą remont kompleksowy, np. gotycki kościół pw. św. Bartłomieja w Chęcinach, gdzie odnowiono m.in. dach i zabytkowe wnętrze, z unikatową renesansową kaplicą Trzech Króli i stallami z XVI-XVII wieku. Dzięki dotacjom odzyskał blask modrzewiowy jednonawowy kościół w Obiechowie z 1763 r.
Wśród dofinansowanych kościołów znalazły się także np. Bejsce z XIV-wiecznym kościołem, w którym jest unikatowa późnorenesansowa kaplica Firlejów i fragmenty polichromii gotyckiej, a także bazylika mniejsza w Wiślicy z XIV w. z wczesnogotycką rzeźbą Madonny zwanej Łokietkową.
Ratowanie zabytkowych kościołów przez stowarzyszenie Ars Sacra jest realizowane w ramach projektu „Promocja gospodarcza i turystyczna regionu” Regionalnego Programu Operacyjnego.
Wielu gospodarzy kościołów diecezjalnych pisało także indywidualnie projekty i pozyskiwało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w większości na fragmentaryczną renowację w obrębie obiektów skarlanych.
Są to np.: kościół w Zagnańsku (54 tys. zł. na chór i organy), Piotrkowice k. Wodzisławia, gdzie trwa remont dachu i więźby dachowej (łączna wartość inwestycji to 228 tys. zł). Pomoc uzyskał także klasztor i kościół reformatów w Pińczowie (dachy wieżyczek z dotacji MKiDN – 90 tys. zł) oraz, w obrębie mniejszych grantów, np. dla Lisowa, Pierzchnicy, Tumlina i innych.
W tym roku został oddany do użytku kompleksowo odrestaurowany i zmodernizowany zespół kościelno–klasztorny w Hebdowie, prowadzony przez Polską Prowincję Pijarów. Prace remontowe rozpoczęto w 2007 r., z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 r. przy zaangażowaniu środków unijnych rozpoczęto kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w całym obiekcie i dostosowanie go dla potrzeb współczesnych, także osób świeckich. W efekcie prac powstało także „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”. Zbudowano także hotel, który dysponuje 27 komfortowo urządzonymi pokojami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.