Drukuj Powrót do artykułu

Poniedziałek u św. Piotra w okowach

19 lutego 2018 | 08:32 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Vadim Zhivotovsky / Wikimedia

Poniedziałek I tygodnia Wielkiego Postu to dzień liturgii stacyjnej w bazylice św. Piotra w okowach. Świątynia na wzgórzu eskwilińskim już w starożytności była celem pielgrzymek czcicieli pierwszego papieża, a opiłki z przechowywanych tam kajdan były wówczas najpopularniejszą z relikwii Rzymu.

Bazylika św. Piotra w okowach wybudowana została w V wieku. Pierwsza wzmianka o kościele – wówczas pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła – pochodzi z 431 r. Podobnie, jak wiele innych, był mocno przebudowywany w XV i XVI w.

Rzeźba Mojżesza dłuta Michała Anioła

Fot. Pixabay

Nazwa bazyliki odnosi się do oków, czyli kajdan którymi św. Piotr spętany był zarówno w więzieniu mamertyńskim w Rzymie, jak i więzieniu jerozolimskim. O ile pierwsze już na początku II wieku czczone były na wzgórzu eskwilińskim, to drugie, podarowane papieżowi Leonowi I przez cesarzową Eudoksję, trafiły do Rzymu dopiero w wieku V. Legenda głosi, że w momencie zbliżenia do siebie obu kajdan, cudownie połączyły się i do dziś nierozłączne, przechowywane są w rzymskiej świątyni.

Obok oków św. Piotra pielgrzymów przyciąga do świątyni także wyjątkowy posąg Mojżesza dłuta Michał Anioła. To fragment niezrealizowanego projektu grobowca dla papieża Juliusza II, który miał być dla artysty dziełem życia. Tuż po rozpoczęciu prac papież zrezygnował z budowy mauzoleum, zlecając artyście przygotowanie pracochłonnego projektu przebudowy bazyliki św. Piotra. W ten sposób niechcianym, lecz zdumiewającym dziełem Michała Anioła stały się freski kaplicy sykstyńskiej.

Świątynia wsparta jest na 22 starożytnych kolumnach doryckich. Tradycja mówi, że pochodzą z dziedzińca, na którym skazano św. Piotra.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W poniedziałek, 19 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3
Kraków: bazylika Bożego Miłosierdzia, Łagiewniki
Poznań: kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, os. Bohaterów II Wojny Światowej 88
Lublin: parafia Nawrócenia św. Pawła, ul. Bernardyńska 5
Łódź: parafia św. Franciszka z Asyżu, ul. Flatta 3a

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.