Drukuj Powrót do artykułu

Porąbka: do kalwaryjskiego sanktuarium po raz 35.

17.06.2017 , rk, Porąbka, 17-06-2017 Ⓒ ℗

120 pielgrzymów wyruszyło 16 czerwca w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej, jednej z najbardziej malowniczych pod względem krajobrazowym. Pątnicy z parafii dekanatu międzybrodzkiego i kęckiego spotkali się w Porąbce, gdzie Msza św. zainaugurowała około 50-kilometrową wędrówkę wśród beskidzkich krajobrazów.

35. pielgrzymka nawiązuje w tym roku do 100. rocznicy Objawień Fatimskich i towarzyszą jej słowa wypowiedziane przez Maryję w Ewangelii: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Przewodnik pielgrzymki ks. Jan Franc, zapowiedział, że w czasie wędrowania będzie czas na modlitwę, śpiew oraz tematyczne konferencje. Pielgrzymkę zainaugurowała Msza św. z udziałem kapłanów z parafii biorących udział w pielgrzymce.

Ks. Wiesław Ostrowski, proboszcz z Czańca, nawiązał w kazaniu do hasła towarzyszącego pątnikom. „Zdanie to stanowi sedno pobożności maryjnej” – przypomniał kaznodzieja, wskazując, że rozmowa z Maryją często przypomina wymianę próśb.

Na koniec liturgii proboszcz parafii Narodzenia NMP w Porąbce ks. Eugeniusz Nycz, który niegdyś jako młody ksiądz wędrował do sanktuarium kalwaryjskiego pod przewodnictwem Karola Wojtyły, pobłogosławił pielgrzymów.

Uczestnicy na koniec pierwszego dnia dotarli do Rzyk. Tam zostali podjęci przez miejscowych parafian. Droga prowadzi przez Ponikiew, Łękawicę, Sułkowice, do Kalwarii.

Trasa, która liczy kilkadziesiąt kilometrów, wiedzie malowniczymi drogami górskimi. Pielgrzymkę zakończy sobotnia Eucharystia i modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Pomysłodawcą pielgrzymki z Porąbki do Kalwarii Zebrzydowskiej był ks. Andrzej Błażkiewicz, który był misjonarzem w parafii pw. Pana Pokoju w brazylijskim mieście Salvador da Bahia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.