Poradnia Specjalistyczna Arka świętuje 30–lecie powstania
14 października 2011 | 22:52 | eb Ⓒ Ⓟ
Poradnia Specjalistyczna Arka świętuje 30–lecie powstania. Codziennie jej wolontariusze bezpłatnie udzielają porad psychologicznych, pedagogicznych, prawnych, duchowych. Osoby, które chcą porozmawiać o swoich problemach mogą odwiedzić poradnie w Tarnowie, Nowym Sączu, Mielcu, Bochni i Dębicy.
Poradnia powstała jesienią 1981 roku przy Diecezjalnym Duszpasterstwie Rodzin jako forma pomocy dzieciom, młodzieży, małżonkom, rodzicom w różnych trudnościach osobistych, małżeńskich i rodzinnych.
Założycielem Arki, jej kierownikiem i prezesem od 1981 roku nadal jest ks. dr Władysław Szewczyk – psycholog, terapeuta, wykładowca na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie i Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie – Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach.
Jako ówczesny diecezjalny duszpasterz rodzin widział, że problemów jest coraz więcej, a Kościół powinien na nie reagować. „Zainspirował mnie Jan Paweł II, który w adhortacji poświęconej rodzinie napisał, że Kościół towarzyszy rodzinie chrześcijańskiej w jej drodze. Początkowo dyżury po dwie godziny dziennie pełniło pięć osób. Stopniowo przybywało specjalistów. Zaczęliśmy także udzielać porad prawnych i pomagać uzależnionym” – wspomina ks. Szewczyk.
W maju 1991 roku powstał telefon zaufania. Numer 19487 czynny jest od poniedziałku do soboty (włącznie) w godzinach od 16.00-20.00, a ponadto z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę od godziny 20.00 do godziny 6.00 rano. Od 1993 roku Arka udzieliła prawie 44 tys. porad telefonicznych.
„Nocny telefon oznacza, że ktoś ma duży problem i wtedy taka rozmowa jest długa i trudna. Często poruszane są trudności rodzinne, rozwód, konflikt między rodzicami a dziećmi, konflikty psychiczne, moralne, niekiedy z pogranicza patologii. Dzwonią żony alkoholików, telefonują też osoby, które nadużywają alkoholu. Specyficzne nocne tematy to poczucie osamotnienia, zagrożenia i stany lękowe” – mówi twórca Arki.
Poradnia w Tarnowie jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00. W Arce pomocy szukają m.in. małżeństwa w kryzysie zagrożone rozwodem. Coraz popularniejsze są także porady przez Internet. Osoby, które chcą uzyskać pomoc mogą pisać na adres e-mailowy arkaporadnia@wp.pl
W Arce w Tarnowie i w jej oddziałach pracuje 153 wolontariuszy. Problemy, z którymi zwracają się osoby są bardzo różnorodne. To zaburzenia osobowości, konflikty, kryzysy, trudności wychowawcze, nerwice dziecięce, narkotyki, depresje, uzależnienia. Najczęściej po poradę przychodzą kobiety ( 56 proc.). 60 proc. stanowią dorośli, młodzież ok. 30 proc., a dzieci z rodzicami 5 proc.
Z okazji 30-lecia działalności Arki w sobotę, 15 października w Centrum Formacyjno–Rekolekcyjnym w Gródku nad Dunajcem odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone Janowi Pawłowi II – nauczycielowi sztuki pomagania.
Ludzie zaangażowani w działalność Arki mówić będą o pomaganiu młodzieży, rodzinie, pracownikom. Będzie także dyskusja panelowa jak usprawnić poradnictwo. Na zakończenie jubileuszu, Mszy św. o godzinie 18.00 będzie przewodniczył bp Władysław Bobowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.