Drukuj Powrót do artykułu

Poronin: 40 lat temu kard. Wojtyła udzielił święceń kapłańskich dwóm diakonom

29.05.2017 , jg, Poronin, 29-05-2017 Ⓒ ℗

Pierwszy raz w historii parafii kard. Karol Wojtyła udzielił 40 lat temu święceń kapłańskich dwóm diakonom w Poroninie. Wydarzenie to wspominano 28 maja z udziałem jednego z kapłanów – jubilatów.

Górale wydarzenia sprzed 40 lat nazywają “szczególną misją kard. Wojtyły w Poroninie”. Ówczesny metropolita krakowski w asyście księdza rektora krakowskiego seminarium Franciszka Macharskiego i księdza proboszcza Jana Krupińskiego z Poronina, udzielił święceń kapłańskim diakonom: Stanisławowi Czernikowi i Januszowi Orawcowi. Uroczystość odbyła się z udziałem wielkiej rzeszy wiernych z całego Podhala.

Po 40 latach ksiądz prałat Stanisław Czernik wspólnie z wiernymi z Poronina świętował jubileusz kapłaństwa. Duchowny jest obecnie proboszczem w Andrychowie. Ksiądz Janusz Orawiec zmarł w 1999 r. – Dziękuję wszystkim za tyle życzeń i wspólną niezwykle piękną modlitwę. To jest największy prezent dla kapłana, że może liczyć na modlitwę w swojej intencji – mówił niezwykle wzruszony ks. Czernik.

Podhalanie zadbali o oprawę liturgiczną, a kapłan – jubilat odprawił Mszę św. jubileuszową w góralskim orancie.

– Święcenia kapłańskie w okresie komunizmu nie odbywały się tylko w sercu diecezji, czyli w katedrze na Wawelu. Hierarchowie wybierali także małe miejscowości, aby zamanifestować komunistom i pokazać, że Kościół idzie do przodu, rozrasta się, a młodzi nie boją się podejmować posługi dla Boga – podkreśla ks. Arkadiusz Zych, wikary parafii w Poroninie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.