Porozumienie Watykanu z Chinami: nadzieje i obawy
08 kwietnia 2019 | 14:33 | rl (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
We wrześniu ubiegłego roku Stolica Apostolska zawarła z Chińską Republika Ludową „Umowę Tymczasową” dotyczącą nominacji chińskich biskupów. Kwestia ta pozostawała nierozstrzygnięta od 1958 roku. Choć to krok milowy w historii stosunków watykańsko-chińskich, to jednak porozumienie budzi zarówno nadzieje, jak i obawy chińskich katolików. Co kierowało Stolicą Apostolską, by podpisać takie porozumienie, jakie są jego skutki? – m.in. na te pytania odpowiedzą uczestnicy konferencji prasowej, która odbędzie się 11 kwietnia w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.
22 września 2018 roku Stolica Apostolska zawarła z Chińską Republiką Ludową „Umowę Tymczasową” dotyczącą nominacji chińskich biskupów. Jest to pierwsze porozumienie pomiędzy Watykanem i komunistycznymi Chinami. Spór między Rzymem i Pekinem na temat nominacji chińskich biskupów pozostawał nierozstrzygnięty od 1958 roku.
Dokument ten jest krokiem milowym w historii stosunków chińsko-watykańskich, który spotkał się jednak ze skrajnymi reakcjami – w niektórych wzbudził nadzieję na poprawę losu chińskich katolików i zjednoczenie tamtejszego Kościoła, w innych – rozczarowanie i niepokój względem jego przyszłości, zależnej od komunistycznej władzy.
O skutkach porozumienia, nadziejach i obawach z nim związanych, podczas konferencji prasowej w Centrum Medialnym KAI w Warszawie, która odbędzie się 11 kwietnia (czwartek) o godz. 10.00 rozmawiać będą: o. prof. dr Zbigniew Wesołowski SVD, sinolog i były misjonarz na Tajwanie; ks. Jan Shi Xiaowang, na zaproszenie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ doktorant misjologii na UKSW w Warszawie oraz o. Jacek Gniadek SVD, prezes Stowarzyszenia Sinicum im Michał Boyma SJ.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Tomasik z KAI.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko oraz nazwę redakcji, prosimy przesyłać na adres: centrummedialne@ekai.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.