Drukuj Powrót do artykułu

Porszewice k. Łodzi: rekolekcje dla duszpasterzy akademickich

27.09.2017 , xpk, Porszewice, 27-09-2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. Ks. Paweł Kłys

W domu rekolekcyjnym archidiecezji łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi, zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla duszpasterzy akademickich, które prowadził ks. bp Jacek Kiciński z Wrocławia.

Tematem spotkania duszpasterzy akademickich były słowa z Janowej Ewangelii: „Abyśmy byli jedno…”. – W czasie tych rekolekcji chodziło o to, aby nie tyle przekazywać wiedzę, bo tę mamy z wykładów, ile poruszyć i ożywić wiarę moich słuchaczy – tłumaczy bp Kiciński. – Moim zadaniem było podać takie treści, które staną się drogowskazem. Poruszyłem tematy dotyczące Pasterza który: słucha, rozeznaje, wskazuje, a także pośredniczy. W czasie tych trzech dni dzieliliśmy się wiarą, życiem i codziennością – wskazuje biskup.

Uczestnicy trzydniowych ćwiczeń duchowych przyjechali, m.in. z Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Katowic, Olsztyna, Tarnowa ,Warszawy i Wrocławia.

– Uczestniczę w tego typu rekolekcjach już po raz dwudziesty piąty. Są one niezbędne w naszym funkcjonowaniu, gdyż zużywamy się wewnętrznie, a takie spotkanie ze słowem Bożym i we wspólnocie kapłańskiej sprawia, że zdobywamy siły, aby dalej funkcjonować i służyć młodzieży– mówi ks. Krzysztof Buchholz, duszpasterz akademicki z Bydgoszczy.

– Podczas tych rekolekcji czymś szczególnym i wyjątkowym dla mnie, była stała obecność księdza biskupa, który był z nami nie tylko w czasie posiłków, modlitwy i konferencji, ale także w czasie wolnym, towarzyszył nam i rozmawiał z nami – mówi ks. Bartłomiej Kot z Wrocławia. Jego zdaniem doświadczenie „duszpasterstwa obecności” stało się dla uczestników spotkania nie tylko teorią, ale i praktyką konferencji.

Tegoroczne spotkanie formacyjne duszpasterzy akademickich odbyło się w Porszewicach k. Łodzi. Ma to związek z nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Akademickiego, którym niedawno został łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak.

Spotkania duszpasterzy akademickich odbywają się tradycyjnie w drugiej połowie września, a więc tuż przed inauguracją roku akademickiego. Duszpasterze z całej Polski spotykają się, aby przez wspólną modlitwę oraz wymianę doświadczeń pracy z młodzieżą wejść w kolejny rok posługi wśród studentów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.