Drukuj Powrót do artykułu

Portugalia: biskupi zaapelowali o spokojną debatę o eutanazji

13 kwietnia 2018 | 10:20 | mz (KAI/RR) / pz | Lizbona Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Alberto Biscalchin / flickr.com

Portugalska konferencja episkopatu wezwała w czwartek katolików do spokojnego udziału w debacie na temat planowanego przez lewicowe ugrupowania zalegalizowania eutanazji. Jak powiedział przewodniczący episkopatu kard. Manuel Clemente, Portugalia potrzebuje “spokojnego dialogu”, który dotyka kwestii ludzkich.

Kardynał patriarcha Lizbony potwierdził też, że biskupi i Kościół będą bronili życia ludzkiego. Odnotował również, iż tzw. śmierć wspomagana “nie eliminuje bólu, ale likwiduje życie”. Hierarcha zaznaczył również, że referendum nie jest jedynym sposobem rozwiązania kwestii eutanazji, “którą należy unikać”.

– Za wszelką cenę należy dążyć do uniknięcia eutanazji, rozwijając w zamian opiekę paliatywną, aby ludziom rzeczywiście nieść pomoc – podkreślił kard. Clemente, zaznaczając, że projekt legalizacji eutanazji został niejako przemycony do parlamentu, gdyż przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. nie był on zgłaszany przez żadne z ugrupowań politycznych.

Portugalscy biskupi wskazali też na niepokojące, ich zdaniem, próby wprowadzenia do parlamentu projektów przepisów umożliwiających zmianę płci osób niepełnoletnich. Kard. Clemente zaznaczył, że męskość i kobiecość nie są uwarunkowane kulturowo, a próby umożliwienia szesnastolatkom zmiany płci są działaniami “mocno nieuprawnionymi”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 kwietnia 2018 05:39

Joga niezgodna z doktryną chrześcijańską

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.