„Posłani w pokoju Chrystusa” – piesi pielgrzymi z Gliwic dotarli na Jasną Górę
20 sierpnia 2022 | 17:43 | BP @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Ok. 900 osób, w tym goście z zagranicy m.in. Niemiec, Anglii i Włoch dotarło w 376. Pieszej Pielgrzymce Gliwickiej, będącej zarazem 30-tą diecezjalną. W tym roku przyszli do Maryi jako „Posłani w pokoju Chrystusa”.
– Modliliśmy się o pokój dla świata, dla Ukrainy, ale też dla nas, bo jeżeli będziemy mieć pokój serca i będzie on udzielał się innym, to będzie świat lepszy. Człowiek musi polubić drugiego. Pielgrzymka umacnia – zapewniała Teresa Majerowska, która po raz dwudziesty przyszła na Jasną Górę. Powitał ją mąż z wnuczkiem.
Tydzień temu ślub i wesele, a dziś Jasna Góra; wśród pątników gliwickich byli i nowożeńcy Mariola i Mariusz Rekuzowie. Obydwoje kochają piesze pielgrzymki i to właśnie dlatego nową drogę życia postanowili rozpocząć… w drodze na Jasną Górę.
Ks. Adam Jasiurkowski z radością podkreślił wspólnotowy wymiar pielgrzymki. – Po dwóch latach ograniczeń, sztafetowego pielgrzymowania czy jak w ubiegłym roku, podzielenia pielgrzymki na mniejsze, teraz mogliśmy cieszyć się wspólnotą. To coś pięknego, gdy np. na postojach pielgrzymi widzą się razem, widzą, że są z różnych części diecezji, a jednak razem tworzymy całość, która ma jeden cel – powiedział ks. Jasiurkowski.
Gliwiczanie po raz pierwszy wyruszyli na Jasną Górę w 1626 r. Podczas wojny trzydziestoletniej, gdy Gliwice były oblegane przez wojska duńskie, mieszkańcy nie potrafili obronić miasta. Wtedy powierzyli swój los Maryi. Złożyli uroczyste ślubowanie, że odtąd corocznie będą tutaj pielgrzymować. Miasto nie zostało zdobyte, a śluby z krótkimi przerwami, spowodowanymi historycznymi uwarunkowaniami, wypełniane są do dziś.
W homilii ordynariusz diecezji bp Jan Kopiec, przypominając tę historię gliwickiego pielgrzymowania, zauważył, że to wciąż podpowiedź przodków: „zaufajcie Maryi”. – Wszyscy jesteśmy przejęci tym, że mamy pomoc i obronę, że mamy do kogo się zwrócić, kiedy potrzebujemy wsparcia, kiedy potrzeba także wzmocnienia naszej wiary, kiedy trzeba także otworzyć oczy z nadzieją, że pomoc przyjdzie, by tym bardziej zakwitnąć mogła miłość między nami, która jest warunkiem pokoju” – mówił bp Kopiec.
W pielgrzymce gliwickiej uczestniczyło 9 sióstr zakonnych, 25 kapłanów i 3 kleryków. Najmłodsza pątniczka to 10-miesięczna Emilka, a najstarsza to 74-letnia Walentyna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.