Posłowie upamiętnili 450. rocznicę uchwalenia konfederacji warszawskiej
27 stycznia 2023 | 18:43 | sejm.gov.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Posłowie podczas posiedzenia Sejmu RP 26 stycznia przegłosowali okolicznościową uchwałę, upamiętniającą 450. rocznicę konfederacji warszawskiej. Akt konfederacji generalnej warszawskiej z 1573 roku był pierwszym dokumentem w Rzeczypospolitej gwarantującym równość religijną i etniczną.
W specjalnej uchwale posłowie zaznaczyli, że podpisanie aktu konfederacji generalnej w dniu 28 stycznia 1573 r. było wydarzeniem bezprecedensowe, które dziś określa się jako początek końca prześladowań religijnych.
„Polska aktem najwyższego rzędu wprowadziła powszechną tolerancję wyznaniową oraz równość obywateli wobec prawa.
Prawo do wolności religii stało się w ten sposób filarem Rzeczypospolitej, a do jego przestrzegania musiał zobowiązać się każdy nowo wybrany władca” – podkreślili posłowie w uchwale przyjętej przez aklamację 26 stycznia.
Jak przypomniano, ustawą tą „po raz pierwszy w dziejach wprowadzono do ustroju państwa wymogi obecnie nazywane prawami człowieka, wyprzedzając o kilka wieków powszechne prawodawstwo. Konsekwencją był błyskawiczny rozwój ówczesnej Rzeczypospolitej, nazywany do dziś złotym wiekiem”. W „kraju bez stosów” osiedlali się ludzie różnych wyznań z całej Europy, wzbogacając kraj kulturowo i finansowo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.