Post bywa wyśmiewany
14 lutego 2013 | 12:11 | rasta / pm Ⓒ Ⓟ
„Post często bywa deprecjonowany czy wyśmiewany. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie religie wyznają to pokutne działanie za owocną duchową praktykę” – przypomniał abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Gdańsku w Środę Popielcową.
„Wiara nie może lekceważyć konkretnych uczynków miłości” – dodał. Wierni modlili się także w intencji Benedykta XVI dziękując za lata jego posługi.
Ogromna rzesza wiernych o godz. 18 wypełniła wnętrze bazyliki archikatedralnej, by tam w wymiarze archidiecezji zainaugurować okres Wielkiego Postu. Wraz z apb. Sławojem Leszkiem Głódziem sprawowali ją abp senior Tadeusz Gocłowski a także kapłani pracujący w kurii archidiecezjalnej oraz moderatorzy i profesorowie Gdańskiego Seminarium Duchownego.
Na początku homilii abp Sławoj Leszek Głódź przypomniał wiernym o duchowej łączności z obrzędami sprawowanymi przez papieża w Bazylice Watykańskiej. Dokonał też głębokiej analizy Orędzia Ojca św. Benedykta XVI skierowanego do Kościoła na Wielki Post 2013 r. – Wielki Post tego roku rozpoczynamy wiarą i miłością – mówił metropolita gdański. – Wiara nie może lekceważyć konkretnych uczynków miłości, sprowadzając ją tylko ogólnikowego elementu tradycji. Wiara poprzedza miłość, ale okazuje się autentyczna tylko wtedy, gdy miłość jest jej zwieńczeniem – kontynuował arcybiskup.
Abp. Głódź ukazywał też znaczenie i przemieniający wymiar postu, jałmużny i modlitwy. Zawarł w nim także ocenę zjawisk zachodzących we współczesnym świecie. – Post często bywa deprecjonowany czy wyśmiewany. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie religie wyznają to pokutne działanie za owocną duchową praktykę. Człowiek bowiem składa się z duszy i ciała. I ten post cielesny jest aktem wyrzeczenia, który angażuje także umysł i ducha – oceniał arcybiskup. – Czy umiemy panować nad sobą? Czy też jesteśmy niewolnikami własnych potrzeb? – pytał.
Podkreślał też ewangelizacyjny wymiar życia katolików. – Wezwanie „Zmiłuj się nade mną Boże w łaskawości swojej” nie odnosi się tylko do nas samych. To dotyczy naszych rodzin i naszych bliskich. Żyjemy bowiem w czasach, w których można odnieść wrażenie, jakby wszystko było wolno i jakby praktyki należały już tylko do historii, do muzealnych rekwizytów – podkreślał.
Arcybiskup odczytał wiernym treść telegramu, jaki Prezydium KEP skierowało do Ojca św. Benedykta XVI i wezwał do modlitwy w jego intencji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.