Poświęcenie kapliczki przy granicy z Ukrainą
05 października 2018 | 15:52 | jms | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Jutro, 6 października, odbudowana kapliczka przy granicy z Ukrainą, która rok temu wzięła udział w ogólnopolskiej inicjatywie modlitewnej „Różaniec do granic”, zostanie poświęcona przez prowincjała franciszkanów o. Mariana Gołąba. Jutro też zostanie w niej umieszczona figura Matki Bożej Fatimskiej, którą wierni przyniosą w procesji po uroczystej Mszy św., celebrowanej w kościele sanktuaryjnym w Kalwarii Pacławskiej o godz. 10.00.
Kapliczka ta, to jedna z trzech tzw. Kaplic Pokłonnych. Dla pątników idących z Dobromila była ona przedmurzem Sanktuarium Kalwaryjskiego, bramą do miejsca pielgrzymkowego. „Była ona dedykowana św. Annie – mamie Maryi, babci Jezusa. Tam się zatrzymywali i tam oddawali hołd tej, która zrodziła nam Matkę Bożą. Było to również miejsce ich odpoczynku w drodze do Kalwarii” – przypomina o. Edward Staniukiewicz z Kalwarii Pacławskiej.
W latach 40. kapliczka ta bardzo ucierpiała, była bowiem ostrzelana przez żołnierzy sowieckich i na jakichś czas znalazła się za granicą Polski, w Związku Radzieckim. W 1951 r., po rewizji granic, wróciła do Polski ale pielgrzymki z Dobromila ustały, gdyż miasto to znalazło się po drugiej stronie granicy, w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Przez bardzo długi czas nie była ona nawiedzana, gdyż polskie władze komunistyczne nie pozwalały zbliżać się do granicy. Tym samym popadła w ruinę.
W zeszłym roku, 7 października 2017 r. Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej wzięło udział w ogólnopolskiej inicjatywie modlitewnej „Różaniec do granic”. Odbudowywana wówczas kapliczka została wyznaczona na jedno z miejsc stacyjnych. Do niej wtedy pielgrzymowali liczni wierni archidiecezji przemyskiej na czele ze swoim pasterzem abp. Adamem Szalem i prowincjałem franciszkanów o. Marianem Gołąbem z Krakowa.
„Wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez około milion Polaków na granicach kraju, to może nie tylko zmienić bieg zdarzeń, ale otworzyć serca naszych rodaków na działanie Łaski Bożej” – pisali wówczas organizatorzy na stornie: www.rozaniecdogranic.pl.
„Potężna modlitwa różańcowa może wpłynąć na losy Polski, Europy, a nawet i całego świata (…). Przez tę bezprecedensową modlitwę różańcową, chcemy okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca. Chcemy też przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Pragniemy błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata” – dodawali pomysłodawcy inicjatywy.
jms
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.