Poświęcenie odnowionego ołtarza i obrazów w Drogiszce w diecezji płockiej
20 kwietnia 2023 | 18:05 | eg | Drogiszka Ⓒ Ⓟ
– Jezus Zmartwychwstały ukazuje się w codzienności, podczas zwykłych czynności, normalnych spraw i zadań. On nie jest duchem przeszłości – podkreślił bp Mirosław Milewski w Drogiszce (diecezja płocka). Poświęcił tam odnowiony ołtarz główny i obrazy, w tym obraz Zmartwychwstania Pańskiego.
Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w zabytkowym kościele w Drogiszce, znajdującym się na terenie parafii Niedzbórz. W homilii zaznaczył, że trwa najważniejszy w Kościele okres, wciąż żywe są spotkania ze Zmartwychwstałym Panem.
Przypomniał fragment Dziejów Apostolskich (Dz 1,3) o ukazywaniu się Jezusa uczniom po zmartwychwstaniu. Apostołowie po wydarzeniach w Jerozolimie wracali do swojej przeszłości, tak jakby dla nich wszystko już się zakończyło, a „Pan zmarł”. Wracali do zajęć, które wykonywali zanim spotkali Jezusa, jakby stracili sens i nadzieję.
– Zmartwychwstały ukazuje się w codzienności. Podczas zwykłych czynności, normalnych spraw i zadań, pojawia się wśród swoich uczniów. Nie są to jakieś nadzwyczajne chwile, długo planowane, otoczone niesamowitymi i nierealnymi znakami. Ta sytuacja powinna wzbudzić w nas refleksję: skoro Jezus objawia się w codzienności, w zwyczajnych sprawach, to w których miejscach mojego życia ja Go spotykam? Czy mój wzrok jest na tyle wyraźny, pomimo szarówki codziennych obowiązków i trudów, aby dostrzec, że Pan jest ze mną? – zapytał wiernych biskup.
Życzył, aby wydarzenie odnowienia ołtarza głównego i obrazów „było dobrym początkiem relacji z Jezusem na nowym poziomie”. On nie jest „duchem przeszłości, który nie ma wpływu na życie i na to, co dzieje się w świecie, ale ma ciało i kości”. Tak jak uczniom, którzy nie mogli uwierzyć w to, że On żyje, również współczesnym będzie pokazywał swoje rany i towarzyszył w zwyczajnej, prostej codzienności.
W czasie Mszy św. bp Milewski poświęcił odnowiony ołtarz główny i obrazy, w tym obraz Zmartwychwstania Pańskiego. Udzielił również sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Niedzbórz.
Uroczystość odbyła się w XVII-wiecznej, zabytkowej, drewnianej świątyni pw. Świętego Krzyża w Drogiszce. Staraniem proboszcza parafii Niedzbórz ks. Zbigniewa Olszewskiego w kościele w Drogiszce przeprowadzone zostały prace konserwatorskie. Do istniejącego obrazu Przemienienia Pańskiego zostały namalowane obrazy Ukrzyżowania i Zmartwychwstania, kopie znanych dzieł mistrza baroku Bartolomé Murilla (1617-1682).
Prace sfinansowali parafianie i darczyńcy z Polski, którym „Drogiszka jest droga” (ks. Z. Olszewski). Poza tym wykonano nowe oświetlenie wnętrza.
Drogiszka, to miejscowość w województwie mazowieckim koło Mławy. Pierwsza wzmianka źródłowa o wsi pochodzi z 1413 r. Z fundacji Mikołaja Narzymskiego w 1644 r. wzniesiono w niej istniejący do dziś drewniany kościół pw. Świętego Krzyża (wcześniej pw. św. Rocha), do którego w XVIII w. dobudowano drewnianą dzwonnicę. Do kościoła pw. Świętego Krzyża (obecnie jest to kościół filialny parafii św. Mikołaja w Niedzborzu) przybywa wiele lokalnych pielgrzymek, odbywają się odpusty z licznym udziałem wiernych.
Najliczniejsze rzesze pątników przybywają do Drogiszki w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) i święto Podwyższenia Krzyża (14 września). Popularnością cieszy się znajdująca się w pobliżu kościoła studzienka ze źródlaną wodą (źródło św. Franciszka), której przypisywana jest uzdrowicielska moc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.