Poświęcenie plebani w kolbuszowskim skansenie
06 października 2024 | 18:37 | jn | Kolbuszowa Ⓒ Ⓟ
W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej bp Jan Wątroba poświęcił zabytkową plebanię. Budynek z Ostrów Tuszowskich został wybudowany w 1904 r. z drewna po rozebranym kościele parafialnym z przełomu XVI i XVII wieku. Wydarzenie, połączone z koncertem Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu „Akord”, odbyło się 6 października 2024 r.
Na początku uroczystości ks. Lucjan Szumierz, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, powitał zebranych w kościele i wprowadził w liturgię. Mszy św. w kościele pw. Św. Marka w kolbuszowskim skansenie przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięli udział: ks. Paweł Batory, ks. Adam Kubiś, ks. Ryszard Madej i ks. Lucjan Szumierz.
Homilię wygłosił Biskup Rzeszowski, który na początku nawiązał do treści odczytanych tekstów biblijnych. Mówił m.in. o trwałości małżeństwa oraz o wyższości prawa Bożego nad prawem ludzkim. Biskup podkreślił, że dzisiaj człowiek często ustanawia prawo, które jest niejednokrotnie sprzeczne z prawem Bożym. Zaznaczył, że żadne prawo, nawet takie, które ustanawia większość, nie może być przeciwne prawu Bożemu.
Biskup, nawiązując do budynku z Ostrów Tuszowskich, powiedział, że ta plebania, przez wiele lat, służyła mieszkańcom jako kościół, gdy jeszcze świątynia nie została zbudowana.
Kaznodzieja przypomniał również postać św. Józefa Sebastiana Pelczara, któremu na sercu leżało formowanie kapłanów. Zależało mu na duchowej sile księży, ich świętości, by tym owocniej posługiwali wiernym, do których będą posyłani.
Po Komunii św. ks. Lucjan Szumierz podziękował Biskupowi Rzeszowskiemu i wszystkim, którzy uczestniczyli w Eucharystii. Na zakończenie Katarzyna Dypa, dyrektor muzeum, podziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie probostwa, które znalazło swoje miejsce w skansenie.
Po Eucharystii miał miejsce obrzęd poświęcenia plebani z Ostrów Tuszowskich. Następnie odbył się koncert Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu „Akord”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.