Poświęcono tablicę upamiętniającą słB. ks. Kontstantego Budkiewicza
11 grudnia 2019 | 12:17 | ks. kp (KAI) / hsz | Petersburg Ⓒ Ⓟ
W dzień po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 9 grudnia br., metropolita mińsko-mohylewski ma Białorusi, abp Tadeusz Kondrusiewicz poświęcił w kościele św. Stanisława w Petersburgu tablicę upamiętniającą sługę Bożego, męczennika czasów bolszewickich, ks. prałata Konstantego Romualda Budkiewicza (1867-1923). Od 1905 r. był proboszczem parafii św. Katarzyny w mieście nad Newą.
W kościele św. Stanisława w czasie I wojny światowej z ramienia archidiecezji mohylewskiej ks. prałat Budkiewicz był przewodniczącym Komitetu Kościelnego sprawującego opiekę nad gimnazjum dla dzieci z ubogich rodzin. W 1917 r. uczyło się w nim 200. dziewcząt i chłopców.
„Długo czekaliśmy w północnej stolicy Rosji na upamiętnienie jednego z największych bohaterów, polskiego kapłana, który za wiarę i Kościół katolicki oddał swoje życie. Wyrokiem bolszewickiego sądu w Moskwie został skazany na karę śmierci” – powiedział ks. Krzysztof Pożarski, proboszcz parafii św. Stanisława w Sankt Petersburgu.
Proces beatyfikacyjny ks. prałata Konstantego Budkiewicza razem z księżmi z archidiecezji mohylewskiej, z bp Antonim Maleckim na czele, rozpoczął się w 2003 roku w Petersburgu. Został on zainicjowany przez abp. Tadeusza Kondrusiewicza, ówczesnego ordynariusza archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.
Następnym etapem w upamiętnieniu ks. Budkiewicza będzie przywrócenie jego historycznej tablicy, jaką po jego śmierci ufundowało mu polskie społeczeństwo w kościele św. Anny w Warszawie.
Konstantyn Romuald Budkiewicz urodził się 19 czerwca 1867 roku w pobliżu Krasławia (obecnie Łotwa). Ukończył mohylewskie seminarium duchowne i Akademię Duchowną w Petersburgu. W 1893 roku został wyświęcony na kapłana. Ukończył studia z tytułem magistra teologii. Służył w Pskowie, Witebsku, a następnie – w parafii św. Katarzyny w Petersburgu. Od 1905 r. był jej proboszczem, a od 1908 roku dziekanem dekanatu petersburskiego. W 1918 roku otrzymał tytuł prałata.Był wybitnym organizatorem życia parafialnego i działaczem polonijnym, zwłaszcza na polu edukacji parafialnej. Zaangażowany w był w działalność charytatywną, organizował duchowieństwo i wiernych w celu ochrony praw wierzących w bolszewickiej Rosji. W 1918 roku aktywnie zabiegał o uwolnienie z więzienia aresztowanego przez władze sowieckie abp. Edwarda Roppa.
Od 1922 roku był profesorem tajnego seminarium duchownego w Leningradzie. Abp Ropp i abp. Jan Cieplak wielokrotnie delegowali go do negocjacji z władzami na temat praw Kościoła katolickiego. Odrzucił możliwość potajemnego opuszczenia Związku Sowieckiego, aby „bolszewicy nie mścili się na innych kapłanach”. 13 Marca 1923 roku – aresztowany wraz z abp. Cieplakiem i inni kapłanami z Leningradu. 26 marca 1923 roku w czasie rozprawy sądowej w Moskwie za kontrrewolucyjną działalność został skazany na śmierć. Został zamordowany w noc wielkanocną z 31 marca na 1 kwietnia 1923 roku w podziemiach moskiewskiego więzienia na Łubiance.
W intencji beatyfikacji ks. Budkiewicza można modlić się słowami: „Wszechmogący Boże, Twój Syn cierpiał i umarł na krzyżu dla zbawienia ludzi. Naśladując Go, Sługa Twój ks. Konstanty Budkiewicz umiłował Cię z całego serca, wiernie Tobie służył w czasie prześladowań i poświęcił swoje życie za Kościół. Wsław go w gronie Twoich błogosławionych, aby przykład jego wierności i miłości zajaśniał wobec całego świata. Błagam Cię, przez jego wstawiennictwo, wysłuchaj moją prośbę… Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”.
O łaskach, otrzymanych za wstawiennictwem Sługi Bożego można poinformować postulatora procesu beatyfikacyjnego pod adresem: ks. Krzysztof Pożarski, 190121, Sankt Petersburg, Rosja, ul. Sojuza Pieczatnikow 22, e-mail: postulator-rus@mail.ru.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.