Poświęcono tablicę z nazwiskami pilotów, którzy zginęli pod radomskim niebem
26 marca 2010 | 13:10 | rm Ⓒ Ⓟ
Nazwiska trzydziestu dwóch pilotów, którzy zginęli startując z lotniska na Sadkowie, upamiętnia tablica w kościele garnizonowym w Radomiu. Jej poświęcenia dokonał biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski z udziałem przedstawicieli Kościoła prawosławnego i ewangelickiego. W uroczystościach udział wziął m.in. dowódca Sił Powietrznych gen. broni Andrzej Błasik oraz rodziny pilotów, którzy zginęli w katastrofach lotniczych.
Bp Tadeusz Płoski modlił się, aby pamięć o pilotach, którzy zginęli przetrwała w naszych sercach i w nieustannej modlitwie. – Hetmanko Żołnierza Polskiego, strzeż pilotów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem Polski, niech rozsławiają imię polskich skrzydeł i biało-czerwoną szachownicę, znak polskiego lotnictwa wojskowego – modlił się bp Płoski.
Dowódca Sił Powietrznych gen. broni Andrzej Błasik mówił, że wśród lotników, którzy zginęli pod radomskim niebem byli początkujący adepci sztuki latania, jak również mistrzowie sztuki pilotażu. – Żyli w różnym czasie, ale łączyła ich miłość do lotnictwa, która nadawała sens ich życiu. Za tę miłość przyszło im zapłacić najwyższą cenę – powiedział gen. Błasik.
Na tablicy umieszczono trzydzieści dwa nazwiska, wśród nich dwóch białoruskich pilotów, którzy zginęli tragicznie podczas ubiegłorocznych pokazów Air Show. Są także nazwiska lotników z grupy akrobatycznej Żelazny – Piotra Banachowicza i Lecha Marchelewskiego, którzy zginęli w wypadku podczas pokazów lotniczych Air Show 2007. – Jesteśmy tutaj, aby upamiętnić naszych kolegów, jesteśmy z nich dumni, bo latanie akrobacyjne to nie tylko przyjemność, ale służba dla kraju – powiedział obecny na uroczystości lider grupy Wojciech Krupa.
Początek lotniczych tradycji w Radomiu datuje się od 1927 roku, kiedy to powstało lotnisko na Sadkowie i rozpoczęto szkolenie w Eskadrze Szkolnej Pilotów. W 1935 roku w miejsce dotychczasowej eskadry powstała Szkoła Pilotów Rezerwy, a dwa lata później jej następczynią została Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.