Poszukiwani wolontariusze na Światowy Dzień Ubogich
07 listopada 2018 | 08:32 | eko | Kraków Ⓒ Ⓟ
Archidiecezja Krakowska poszukuje wolontariuszy do pomocy przy obchodach Światowego Dnia Ubogich. Wolontariusze mają pomagać przy licznych wydarzeniach, które potrwają w Krakowie od 11 do 18 listopada.
– Żeby być wolontariuszem trzeba mieć otwarte serce na ludzi i trochę wolnego czasu. Wolontariuszem może być każdy – zapewnia Magdalena Kula, koordynator wolontariatu. Potrzeba wielu osób, żeby zapewnić obsługę wydarzeń w Namiocie Spotkań na Małym Rynku, w Kościele św. Barbary czy Arcybractwie Miłosierdzia.
Do zadań wolontariuszy, zgodnie z ich predyspozycjami, należeć będzie m.in. pomoc przy bufecie, gdzie osobom ubogim wydawana będzie kawa, herbata i poczęstunek oraz obsługa punktu informacyjnego, gdzie każdy gość namiotu będzie mógł dowiedzieć się, jakie zajęcia i koncerty w danym momencie się odbywają, gdzie można skorzystać z pomocy doradców – pracowników socjalnych czy psychologów, gdzie i jak skorzystać z pomocy medycznej lub dentystycznej, a także gdzie przyjmują fryzjerzy i wizażyści.
Wolontariusze mają także po prostu przebywać z ludźmi ubogimi i bezdomnymi podczas trwania obchodów Światowego Dnia Ubogich. – W czasie zeszłorocznego tygodnia ŚDU wszelkie granice międzyludzkie zatarły się. Nie było ważne, kto kim jest czy co robi w życiu. Wolontariusze byli wszędzie i bardzo dobrze sobie radzili z osobami bezdomnymi i ubogimi – zauważa Magda, która w tym roku ponownie chce posługiwać w Namiocie Spotkań. – Do tego namiotu przyszły osoby, które w jakiś sposób mają w sercu osoby bezdomne i dla których są oni ludźmi takimi, jak oni – zauważa wolontariuszka.
Poszukiwani są także wolontariusze do posługi modlitewnej podczas Modlitewnego Jerycha – stałej adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbywać się będzie w Kościele św. Barbary przy Małym Rynku. Nowością w tym roku będą Patrole ŚDU. – Małe grupy osób zaopatrzone w ciepłe napoje i informacje o ŚDU, a przede wszystkim w dobre słowo i czas, który chcą poświęcić na spotkanie z ubogimi będą wychodzić w godz. 16.00-18.00 poza Namiot, aby dotrzeć z zaproszeniem i informacją o ŚDU do ubogich i bezdomnych – mówi Joanna Malec, współodpowiedzialna za tę formę posługi.
Patrole powstały z inicjatyw grup, które w ciągu całego roku starają się wychodzić do osób potrzebujących w centrum Krakowa – Wspólnota przy św. Mikołaju robi to w środy, wolontariusze inicjatywy Zupa na Plantach w niedziele. – To najlepszy sposób, żeby dotrzeć do ubogich – podkreśla Karol Wilczyński ze Wspólnoty przy św. Mikołaju. – My będziemy posługiwać po to, by nie ograniczać tego spotkania tylko do namiotu, bo to też nie o to chodzi. Jeżeli ktoś będzie chciał zostać na swojej ławce i tam siedzieć, to my mu zaniesiemy kanapki i jeśli się da to ciepły posiłek – dodaje Wilczyński.
Zeszłoroczni wolontariusze podkreślają, jak dla nich było to ważne przeżycie. – W zgiełku tego świata, wśród nieustannych trosk i zmartwień, tak łatwo zgubić to, co najważniejsze w naszym życiu – miłość. Dopiero podczas ŚDU, zrozumiałam, że prawdziwe szczęście daje służba bliźniemu – wspomina Joanna, która posługiwała podczas I ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej. – Dotychczas, widząc osoby biedne, zaniedbane i zepchnięte na margines społeczeństwa, odwracałam wzrok, zamykałam swe serce, czując przy tym jednocześnie smutek… Dopiero w tamtych dniach, Bóg otworzył mi oczy i pozwolił zobaczyć, jak Ci, spisani na straty przez społeczeństwo ludzie, są wewnętrznie poranieni i odrzuceni oraz jak bardzo potrzebują uczynków miłosierdzia z naszej strony – opisuje wolontariuszka.
Chęć wolontariatu można zgłosić przez formularz zapisów online, podając swoją dostępność czasową i preferencje podejmowanych zadań.
Obchody II Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczną się 11 listopada Mszą Świętą o godz. 20.00 w Kościele św. Barbary. Namiot spotkań zostanie otworzony w środę 14 listopada. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w niedzielę o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, po której ubodzy zaproszeni są na wspólny posiłek. Dokładny plan można znaleźć na stronie internetowej akcji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.