Drukuj Powrót do artykułu

Potrzeba aktywizować młodzieżowe wspólnoty

06.12.2017 , Częstochowa / ks. mf / mip Ⓒ ℗

Sample Fot. Marianna Gurba / flickr.com

Na konieczność aktywizacji wspólnot młodzieżowych w parafiach zwrócono uwagę podczas spotkania odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodych w archidiecezji częstochowskiej, które odbyło się 5 grudnia w Domu Formacyjnym Ruchu „Światło-Życie” w Częstochowie.

Uczestnicy spotkania podzielili się m.in. uwagami na temat zakończonego niedawno Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się na Jasnej Górze, a także omówili wspólne działania duszpasterskie dla młodzieży na rok 2018. Szczególną uwagę zwrócono na przygotowanie całorocznego kalendarium inicjatyw duszpasterskich w kontekście synodu biskupów na temat młodzieży, Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz 450. rocznicy śmierci patrona młodzieży św. Stanisława Kostki.

Odnosząc się do znaczenia współczesnych środków społecznego przekazu w duszpasterstwie młodzieży i działalności ewangelizacyjnej Kościoła wskazano na konieczność stworzenia wspólnej strony internetowej o charakterze informacyjnym i ewangelizacyjnym, zbierającej wszelkie inicjatywy dla młodzieży podejmowane przez parafie oraz wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia. – Ta inicjatywa pomoże również w aktywizacji wspólnot młodzieżowych w parafiach. Dzisiaj młodzież szuka informacji w Internecie i jest w nim obecna. Kościół powinien być tam razem z młodymi ludźmi – podkreślał jeden z uczestników spotkania.

Czytaj także: Warszawa: duszpasterstwo młodzieży i cyfrowa transformacja

Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych wskazali również na rolę rekolekcji ewangelizacyjnych dla młodzieży szkolnej. – Bardzo ważne jest wsparcie duszpasterzy w prowadzeniu takich właśnie rekolekcji oraz formacja animatorów dla budowania wspólnot młodzieżowych w parafiach – dodał kolejny z uczestników spotkania.

W spotkaniu, które zorganizował referat duszpasterstwa młodzieżowego i akademickiego archidiecezji częstochowskiej wzięli udział: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa, ks. Adam Polak, dyrektor referatu duszpasterstwa młodzieżowego i akademickiego archidiecezji częstochowskiej oraz przedstawiciele: Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, Ruchu „Światło-Życie”, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Liturgicznej Służby Ołtarza, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży i Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 grudnia 2017 09:46

Para Prezydencka przekazała "Szlachetną Paczkę"

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.