Potrzeba trzeźwych rodzin
30 lipca 2009 | 12:51 | bg / maz Ⓒ Ⓟ
– Potrzeba trzeźwych rodzin, bo tylko w nich mogą być kształtowane właściwe postawy. Dlatego wzywam matki i ojców do dawania świadectwa trzeźwości, a nawet abstynencji! – apeluje w liście na sierpień – miesiąc trzeźwości, abp Henryk Muszyński.
Metropolita gnieźnieński przypomina, że problemy alkoholowe są częstym źródłem przemocy wymierzonej w najsłabszych, czyli bezbronne dzieci i ich matki. Życie w rodzinie pozbawionej miłości, odartej z godności, naznaczonej stygmatem nieustannego lęku, staje się pasmem cierpień i upokorzeń.
Hierarcha wzywa również do zachowania absolutnej trzeźwości kobiety, które spodziewają się dziecka.
– Zwracam się do przyszłych matek. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, jest ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dzieci, które wzrastają pod waszymi sercami! Dlatego zachowanie całkowitej abstynencji w stanie błogosławionym i podczas karmienia jest jednym z najważniejszych egzaminów z dojrzałego macierzyństwa. Niech w tym sprawdzianie z miłości pomocą będą mężowie, ojcowie oraz całe rodziny – apeluje abp Muszyński.
Przypomina ponadto o szkodliwym wpływie alkoholu na organizm ludzki w jego dojrzałej fazie, o chorobach powiązanych z używaniem i nadużywaniem alkoholu oraz o tym, jak wiele śmiertelnych wypadków powodują pijani kierowcy na polskich drogach.
Podkreśla także, że troska o trzeźwość to także troska o życie społeczne i narodowe. Jest ona warunkiem nie tylko moralnego, ale również gospodarczego rozwoju społeczeństwa – co warto przypomnieć w dobie kryzysu gospodarczego.
– Troska o trzeźwość jest jednym z obowiązków ludzi odpowiedzialnych za kształt prawa stanowionego w naszej Ojczyźnie, ale również każdej i każdego z nas. Niech nie brakuje nam wytrwałości w walce ze złem. Konsekwentnie i zdecydowanie sprzeciwiajmy się sprzedaży alkoholu nieletnim. Dzielmy się osobistym świadectwem trzeźwości, przeciwstawiając się panującemu w naszym społeczeństwie dyktatowi picia we wszystkich niemal sytuacjach – apeluje abp Muszyński.
Przypomina również, że trzeźwość jest fundamentem życia duchowego. Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga, jest powołany do świętości. Warunkiem podjęcia tej drogi jest otwartość na dary Ducha Świętego pozwalające dobrze korzystać z wolności.
– Tymczasem – pisze dalej abp Muszyński – nieroztropne i beztroskie używanie alkoholu uniemożliwia pełne wzrastanie duchowe człowieka, uniemożliwia życie w miłości i prawdzie oraz jest przyczyną wielu grzechów i przeszkodą w pełnym zjednoczeniu z Bogiem i ludźmi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.