Potrzeba wspólnego systemu działania i zarządzania
25 maja 2012 | 12:32 | tk / pm Ⓒ Ⓟ
Ekonomowie wszystkich diecezji spotkali się 22-23 maja w Warszawie. Rozmawiali m.in. o potrzebie wypracowania wspólnego systemu działania i zarządzania – poinformował w rozmowie z KAI ks. Janusz Majda, ekonom Konferencji Episkopatu Polski.
KAI: „Kościół chce usprawnić zarządzanie finansami w diecezjach tak, aby w przyszłości powstał ujednolicony system zarządzania kościelnym majątkiem, zgodny z aktualnym prawem kanonicznym i cywilnym” – mówił nam w marcu abp Wiktor Skworc, b. przewodniczący Rady Ekonomicznej KEP. Czy to właśnie było głównym tematem spotkania ekonomów z wszystkich polskich diecezji?
– Spotkania ekonomów diecezjalnych wszystkich diecezji katolickich w Polsce organizowane są cyklicznie, zazwyczaj raz w roku. Tym razem spotkanie to odbyło w Sekretariacie KEP w Warszawie, w dniach 22-23 maja. Na takich spotkaniach ekonomowie wymieniają się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, ale również dzielą się obawami i troskami. Na ostatnim spotkaniu mówiliśmy również o potrzebie wypracowania wspólnego systemu działania i zarządzania.
KAI: Abp Skworc, mówiąc o konieczności usprawnienia w zarządzaniu kościelnymi finansami zwracał uwagę, że jest to konieczne także z uwagi na „podnoszony czasem brak transparentności” finansów Kościoła. Czy teraz będzie bardziej transparentnie?
– W żadnej dziedzinie życia nie ma rozwiązań ani działań na tyle doskonałych, by nie mogły być jeszcze lepsze. Dlatego zapewne również w dziedzinie zarządzania finansami kościelnymi wiele można jeszcze usprawnić i udoskonalić. I staramy się to robić. A jeśli zdarzają się jakieś błędy, to trzeba się na nich uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość.
KAI: Jak ocenia Ksiądz jakość medialnych doniesień nt. finansów Kościoła? Czy można mówić o jakimś procesie a jeśli tak – w jakim kierunku on przebiega, czym się charakteryzuje?
– Z uznaniem należy odnieść się choćby do ostatniego przedsięwzięcia 6 tygodników katolickich, które wspólnie – w formie bezpłatnego dodatku – opublikowały duży materiał na temat majątku Kościoła, pt. Kościół-Państwo-Finanse. Projekt ten spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem. Niewątpliwie trzeba dużo jeszcze na ten temat mówić i pisać, bo okazuje się, że nasza wiedza w tej dziedzinie jest ciągle jeszcze mała i niewystarczająca. Ale kierunek jest dobry.
KAI: Czy jest jakiś jeden, główny problem, który zgłaszaliby Księdzu ekonomowie poszczególnych diecezji?
– Trudno mi mówić, o jakimś jednym, głównym problemie, bo spraw ważnych jest wiele. Niewątpliwie w ostatnim czasie takim wiodącym tematem jest przekształcenie Funduszu Kościelnego i zamiana go, np. na możliwość dobrowolnego odpisu podatkowego.
KAI: Główne wyzwanie przed jakimi staje dziś ekonom Konferencji Episkopatu Polski to…
– Głównym, statutowym zadaniem ekonoma KEP jest zarządzanie dobrami Konferencji Episkopatu Polski oraz pełnienie funkcji inicjatora i koordynatora wspólnych działań ekonomicznych na rzecz podmiotów prawnych Kościoła w Polsce. Analogicznie, głównym zadaniem każdego ekonoma diecezjalnego jest czujne i sprawne zarządzanie powierzonym mu majątkiem kościelnym w diecezji. Do tego konieczna jest współpraca z innymi i wzajemna wymiana doświadczeń. W tym właśnie celu zbieramy się na naszych dorocznych spotkaniach.
Rozmawiał Tomasz Królak
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.