Potrzebna nowa karetka do pomocy bezdomnym
28 stycznia 2021 | 15:42 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Fundacja Przystań Medyczna, która pomaga osobom bezdomnym, zbiera na nowy ambulans. Poprzednia karetka – dar archidiecezji krakowskiej – jest w coraz gorszym stanie technicznym.
Fundacja Przystań Medyczna została utworzona w 2017 r. w Krakowie, a jej zadaniem jest pomoc medyczna osobom bezdomnym, ubogim i społecznie wykluczonym. Skupia lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów oraz studentów medycyny. Są też przedsiębiorcy, managerowie, księgowi, informatycy. Wolontariusze fundacji pomagają osobom bezdomnym na Plantach, odwiedzają noclegownie, współpracują ze streetworkerami i Strażą Miejską.
W 2018 roku Przystań Medyczna otrzymała od archidiecezji krakowskiej karetkę zakupioną z pieniędzy zebranych podczas Światowego Dnia Ubogich. Służy jako miejsce badań osób bezdomnych i udzielania im niezbędnej pomocy medycznej. Pojazd jest w coraz gorszym stanie technicznym i kolejne remonty przestają być opłacalne.
Uruchomiona przez organizację infolinia alarmowa dla osób bezdomnych zadzwoniła już prawie 220 razy. Członkowie fundacji udzielili ponad 100 porad i ok. 100 interwencji.
Wolontariusze fundacji, wśród których są lekarze, pielęgniarki, studenci kierunków medycznych, a także osoby niezwiązane z medycyną zawodowo, dwa razy w tygodniu pełnią także dyżury w noclegowniach krakowskich. Miesięcznie poświęcają na to 250 godzin, w których zawierają się konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, wykonywanie specjalistycznych opatrunków oraz wyjazdy interwencyjne. Dysponują także nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, który jest przydatny w ramach pomocy przedmedycznej.
W dobie pandemii większą siłę skupili na działaniu w terenie, czyli tam, gdzie w Krakowie przebywa nawet 2 tys. osób bezdomnych.
Docierają do przeróżnych zakątków miasta, niosąc nie tylko pomoc medyczną. W okresie zimowym zwracają szczególną uwagę na to, w jakich warunkach przebywają ich podopieczni. Czasem docierają do nich w ostatniej chwili przed rozwinięciem poważnej choroby lub zamarznięciem.
Cena nowszego i większego ambulansu przewyższa możliwości finansowe fundacji. Koszty pracy w czasie pandemii wzrosły, ponieważ – oprócz dotychczasowych wydatków na opatrunki i szkolenia – trzeba było także sfinansować zakup kombinezonów oraz masek ochraniających przed zakażeniem. Jeden dyżur to koszt od 200 do nawet 600 zł, każde działanie jest więc uzależnione od ofiarności darczyńców.
Na portalu zrzutka została uruchomiona zbiórka pieniędzy na zakup nowego ambulansu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.