Potrzebna radykalna reforma gospodarcza
03 listopada 2011 | 10:13 | tom (KAI), st (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ
O zapewnienie światu autentycznego rozwoju i przezwyciężenie istniejących trudności gospodarczych zaapelował papież do przywódców grupy G-20, którzy dzisiaj i jutro spotykają się w Cannes we Francji.
Na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty wygłosił następujący apel:
„3 i 4 listopada w Cannes spotkają się szefowie państw i rządów grupy G-20, aby omówić główne problemy związane z gospodarką światową. Mam nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do przezwyciężenia trudności, które na płaszczyźnie światowej utrudniają promowanie rozwoju prawdziwie ludzkiego i integralnego” – powiedział Benedykt XVI. W spotkaniu w Cannes ma wziąć udział 8 i pół tysięca przedstawicieli najbardziej rozwiniętych państw świata a także dziennikarze z różnych krajów.
Katolickie organizacje wzywają państwa G-20 do radykalnej reformy gospodarczej
Katolickie organizacje pozarządowe wzywają państwa G 20, których szczyt odbywa się we Francji, aby podjęły radykalne reformy gospodarcze. „Dotychczas znane propozycje nie wystarczają” – czytamy w oświadczeniu katolickiego Międzynarodowej Organizacji dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) opublikowanym w Brukseli. Podobnie jak niedawno Stolica Apostolska, CIDSE domaga się wprowadzenia podatku od transakcji finansowych (tzw. podatek FTA).
„Propozycje G-20 trzymają się mocno przyjętego modelu wzrostu, który ignoruje najbiedniejszych na świecie. Wspólne działania przodujących gospodarczo państw mogłyby o wiele więcej uczynić dla najbiedniejszych z biednych. Jednak zachodzi obawa, że decyzje G-20 doprowadzą tylko do dalszego zubożenia i większej niesprawiedliwości” – czytamy w oświadczeniu CIDSE.
Organizacja domaga się konkretnych działań w kierunku takich regulacji światowych rynków finansowych, aby zniechęcić do spekulacji. Ponadto należy pokonać kryzys finansów publicznych i zreformować międzynarodowy system walutowy. „Lekkie zmiany kursów w tym nie pomogą” – stwierdzają katolickie organizacje pozarządowe.
Za konieczne uważają pokonanie przyczyn, które prowadzą do wahań cen żywności. Należą do nich niesprawiedliwe reguły handlowe, spekulacja cenami surowców i deregulacja rynków.
Do CIDSE należą katolickie organizacje z Europy i Ameryki Północnej.
Również międzynarodowa organizacja humanitarna „Oxfam” domaga się wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Jej niemiecka sekcja wezwała rząd w Berlinie, aby podczas szczytu G-20 w Cannes opowiedział się za jego wprowadzeniem. „Podatek powinien zasilić walkę z ubóstwem i ochronę klimatu” – żąda „Oxfam” w Berlinie. Ponadto musi zostać ograniczona spekulacja cenami żywności, a banki i spekulanci muszą brać udział w kosztach światowego kryzysu finansowego.
Celem G-20, grupy 19 państw i Unii Europejskiej, jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Jej członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. Do G-20 należą oficjalnie najbogatsze państwa świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.