Potrzebujemy Boga, żeby odnaleźć sens życia
22 października 2013 | 12:25 | kh, kg (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem ponad 30 hierarchów z różnych krajów w dniach 17-20 października w Koszycach odbyło się XVI spotkanie biskupów 14 wschodnich Kościołów katolickich z całej Europy.
Obrady przebiegały pod hasłem „Ewangelizowanie kultury – inkulturacja Ewangelii”. Gośćmi specjalnymi byli: sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasiľ i emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, słowacki kardynał Jozef Tomko.
W przyjętym na zakończenie spotkana komunikacie biskupi przypomnieli, że Koszyce są w tym roku kulturową stolicą Europy a tegoroczne zebranie hierarchów odbywało się pod patronatem watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich i upamiętniało 1150-lecie działalności misyjnej świętych Cyryla i Metodego na ziemiach słowiańskich.
Biskupi omawiali kwestie związane z ewangelizacją kultury, rozważali z perspektywy historycznej misję Cyryla i Metodego oraz współczesne wyzwania dla Kościoła. Pod koniec spotkania biskupi zwrócili się do swoich wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli z przesłaniem nadziei, miłosierdzia i miłości.
„Głęboko przekonani, że posłanie świętych Cyryla i Metodego nadal pozostaje aktualne, jeszcze raz chcemy przypomnieć i podkreślić, że Europa wyrasta z korzeni chrześcijańskich. Cywilizacja i kultura europejska, która istnieje osobno od Chrystusowej Ewangelii zbawienia, nie potrafi zbudować społeczeństwa ludzi, opartego na wartościach etyczno-moralnych oraz rodzinnych” – napisali biskupi i przypomnieli, że to one są gwarancją sprawiedliwości i pokoju między narodami.
„Kultura bez Boga prowadzi człowieka do rozpaczy i śmierci. Opowiadamy się za kulturą życia i nadziei. Taka kultura jest w stanie obdarzyć człowieka braterstwem, miłością i przyjaźnią, zwłaszcza ubogich, migrantów i opuszczonych. Zaprawdę godną zaufania jest kultura oparta na kulcie i czci Boga, który kocha każdego człowieka, za którego oddał życie i pokonał śmierć swoim zmartwychwstaniem” – czytamy w przesłaniu.
Biskupi zwrócili także uwagę na problemy narodów, które borykają się z kryzysem gospodarczym w Europie, terroryzmem, konfliktami zbrojnymi, walką polityczną oraz rasizmem. „Kryzys nie jest wyłącznie gospodarczy, a przede wszystkim duchowy. My, chrześcijanie obrządku wschodniego, zostaliśmy powołani do bycia najbardziej autentycznymi świadkami bogatego dziedzictwa naszych Ojców Wschodnich, świadectwem którego jest męczeństwo naszych pasterzy i współbraci. Z wielką radością oraz entuzjazmem głosimy Dobrą Nowinę o Bożej miłości! Potrzebujemy Boga, żeby odnaleźć sens naszego życia na tej ziemi” – przypomnieli biskupi.
Biskupi katoliccy obrządków wschodnich z Europy zapewnili o swej gotowości do „współpracy przy tworzeniu kultury spotkania i dialogu, opartej na prawdzie, wolności, sprawiedliwości, szacunku i tolerancji”. Podkreślili, że w kontekście europejskim wschodnie Kościoły katolickie i każdy wierzący są powołani przez Bożą Opatrzność do kontynuacji misji ewangelizacyjnej świętych Cyryla i Metodego. „W ten sposób, nasze bogate tradycje nie zostaną wyłącznie pamiątką, godną podziwu, ale również źródłem życia i ocalenia kultury europejskiej, która poddana procesowi sekularyzacji oraz dechrystianizacji” – czytamy w dokumencie.
Biskupi z niepokojem obserwują dramatyczną sytuację współbraci-chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w Syrii. Zapewnili o swej łączności z Ojcem Świętym oraz miejscowymi biskupami i modlitwie w intencji wznowienia konstruktywnego dialogu, sprawiedliwych decyzji politycznych wobec wspólnot religijnych, a także aby te decyzję doprowadziły do wstrzymania ognia oraz przemocy.
Poinformowano, że następne spotkanie biskupów 14 wschodnich Kościołów katolickich z całej Europy odbędzie się w 2014 r. we Lwowie i upamiętni m.in. 25-lecie odrodzenia się Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
W spotkaniu w Koszycach wzięli udział biskupi z Ukrainy, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch. Wśród nich był zwierzchnik UKGK, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.
Koszyce są w tym roku – razem z Marsylią – europejską stolicą kultury i choć mniej znane na kontynencie niż port francuski, także mają charakter wieloetniczny i kosmopolityczny. Obok Słowaków mieszkają tu pokojowo m.in. Węgrzy, Czesi i Cyganie (Romowie). Symbolicznym znakiem owej różnorodności był koncert ekumeniczny, który odbył się w budynku teatru miejskiego z inicjatywy miejscowych władz na zakończenie pierwszego dnia obrad. Po jego zakończeniu delegaci Kościołów chrześcijańskich i naczelny rabin Koszyc udzielili wszystkim błogosławieństwa.
Tegoroczne spotkanie, podobnie jak poprzednie, służyło przede wszystkim dialogowi wewnętrznemu między wschodnimi Kościołami katolickimi, mającymi własne dziedzictwo liturgiczne i duchowe, zachowującymi przy tym jedność ze Stolicą Apostolską. Stanowi przy tym wzbogacenie trwającego obecnie Roku Jubileuszowego Świętych Cyryla i Metodego, do których dziedzictwa przyznają się dzisiejsze Kościoły wschodnie Europy Środkowej.
Pierwsze spotkanie biskupów tych Kościołów z Europy odbyło się w dniach 30 czerwca – 6 lipca 1997 r. w węgierskim mieście Nyíregyháza – siedzibie greckokatolickiej diecezji Hajdúdorog.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.