Powstał album o ks. Marcelim Prawicy – „legendzie afrykańskich misji”
04 lutego 2022 | 09:13 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W Końskich zaprezentowano album poświęcony postaci ks. Marcelego Prawicy, określanego jako „legenda afrykańskich misji”. Kapłan diecezji radomskiej większość swojego życia poświęcił dla ludzi na misjach w Zambii.
Konecka fundacja „Misja i Pamięć ks. Marcelego Prawicy” zaprezentowała album upamiętniający postać zasłużonego misjonarza, honorowego obywatela miasta Końskie. Podczas spotkania w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich o albumie „Misja. Ksiądz Marceli Prawica” opowiadał mecenas Jan Nowak, prezes fundacji.
Głos zabrał również Lech Lipiec, konecki lekarz, bliski przyjaciel księdza Marcelego, autor fotografii zamieszczonych w albumie. – To nie miał być zbiór tylko przypadkowych fotografii z życia i misji ks. Marcelego, ale świadectwo i hołd dla człowieka, który był z nami i zawsze pozostanie w naszych sercach – podkreślał podczas spotkania dr Lech Lipiec.
Wspomnienia o duchownym zaprezentowali także ks. kanonik Andrzej Zapart oraz Zofia Münnich, korespondująca przez wiele lat z misjonarzem. Swoje refleksje i wrażenia ze spotkań z księdzem przedstawił również burmistrz Krzysztof Obratański, inicjator nadania misjonarzowi honorowego obywatelstwa Końskich.
Album o misjonarzu można zakupić w koneckich parafiach, ale również w księgarni Katarzynka czy siedzibie KSWP w Końskich. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wydanie książki o ks. Marcelim Prawicy.
Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku – Kamiennej. W 2008 roku otrzymał nominację Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. W 2013 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa, odwiedził go wtedy w jego misyjnej parafii bp Henryk Tomasik.
Od 1972 r. mieszkał w Chingombe, w środku afrykańskiego buszu. Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Dolina Chingombe, otoczona pasmem gór Muczinga, jest częścią doliny Luano, wchodzącej w skład wielkiej doliny Luangwa. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba.
Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici. Obecnie pracują tam księża diecezjalni, zwani fideidonistami. Przez szereg lat w parafii rezydował zmarły w 2007 r. abp Adam Kozłowiecki, jezuita.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się aula misyjna im. ks. Marcelego Prawicy. W sali gromadzone są wszelkiego rodzaju pamiątki misyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.