Powstał zespół muzyczny złożony z trzech proboszczów i zakonnika
18 stycznia 2011 | 10:08 | rk Ⓒ Ⓟ
Trzech proboszczów i wykładowca z kalwaryjskiego seminarium duchownego utworzyło oryginalny zespół muzyczny, grający oprócz tradycyjnych kolęd utwory z repertuaru „Skaldów” czy „Czerwonych Gitar”. Duchowni pracują na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji krakowskiej. Dali już kilka koncertów, m.in. w Krakowie, Bobrku czy Kętach. Nadal jednak nie mają nazwy.
Ks. Marek Bandura, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie koło Bielska-Białej, gra na gitarze prowadzącej; ks. Roman Świerkosz, proboszcz parafii pw. św Andrzeja w Graboszycach koło Wadowic, akompaniuje na gitarze elektrycznej; o. dr Roland Pancerz OFM, bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej, gra na basie; a ks. Wawrzyniec Gut, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biórkowie Wielkim koło Proszowic, wybija rytm na perkusji.
Każdy z tych około 50-letnich księży nie ukrywa swych fascynacji muzycznych. Grali wcześniej w szkole, w seminarium, występowali też ze znanymi artystami. W przeszłości grał z nimi Grzegorz Górkiewicz ze „Skaldów”. Praca duszpasterska sprawiła, że okazji do grania było coraz mniej, jednak ostatnio postanowili się reaktywować. Do zespołu doszedł franciszkanin z Kalwarii Zebrzydowskiej – pochodzący z Rzeszowa były członek zespołu San Damiano. Bernardyn ma już w swoi dorobku płytę złożoną z własnych kompozycji.
Ks. Marek Bandura w rozmowie z radiem „Anioł Beskidów” wyjaśnia, że zespół gra m.in. kolędy i pastorałki autorstwa Ernesta Brylla, Katarzyny Gärtner i Andrzeja Zielińskiego. „Po 25 latach kapłaństwa wpadliśmy na pomysł, by wrócić do wspólnego muzykowania i wykorzystać je w ewangelizacji” – dodaje duchowny.
Muzykujący kapłani, którzy wstępowali do seminarium w 1979 roku, zaraz po wyborze Karola Wojtyły na papieża, przygotowują muzyczny program ewangelizacyjny, poświęcony Janowi Pawłowi II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.