Powstała Rada Artystyczno-Budowlana Diecezji Radomskiej
03 października 2011 | 14:01 | rm Ⓒ Ⓟ
Wszelkie istotne działania w zakresie budownictwa, remontów, czy konserwacji oraz wystroju kościołów mogą być zrealizowane po uzyskaniu akceptacji nowo utworzonej Rady Artystyczno-Budowlanej Diecezji Radomskiej, którą powołał biskup Henryk Tomasik. Członkowie tego gremium – duchowni i architekci – zostali powołani na pięcioletnią kadencję. Przewodniczącym został ks. Wiesław Taraska, zaś wiceprzewodniczącym ks. Edward Poniewierski, proboszcz radomskiej katedry.
– Ufam, że powstała Rada będzie owocnie świadczyć pomoc w dziedzinie budownictwa sakralnego i budynków towarzyszących oraz wystroju artystycznego świątyń i innych budowli. Pragnę także, aby swoją działalnością wspierała duszpasterzy troszczących się o zachowanie dziedzictwa kulturowego znajdującego się na terenie naszej diecezji – podkreślił bp Henryk Tomasik.
Powołując Radę Artystyczno-Budowlaną Diecezji Radomskiej biskup radomski zwrócił się z prośbą do wszystkich księży proboszczów o przyjęcie jako zasady konieczność konsultacji z Radą wszystkich spraw inwestycyjnych podejmowanych przez parafię. Wydając dekret w tej sprawie biskup postanowił, aby istotne działania duchownych w zakresie budownictwa, remontów, konserwacji, wyposażania oraz wystroju kościołów, kaplic i obiektów kościelnych, były realizowane po uzyskaniu akceptacji Rady.
– Współpraca z Radą ma także uwrażliwić księży i wspólnoty parafialne na konieczność rozważnego podejmowania prac pod opieką specjalistów w duchu troski o powierzone dziedzictwo wiary i kultury. Obiekty sakralne powstawały i nadal powstają dzięki wielkiemu poświęceniu i ofiarności księży jak i wiernych. Zachowajmy je, jako znak naszej wiary dla przyszłych pokoleń. Proszę zatem, by księża proboszczowie zwracali się o akceptację swych działań do Rady Artystyczno-Budowlanej Kurii Diecezjalnej w Radomiu – powiedział bp Tomasik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.