Powstaną pomoce duszpasterskie dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka
09 października 2019 | 06:00 | maj / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Na temat 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, o działaniach zespołu pracującego nad aktualizacją Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin oraz o planowanej jeszcze w tym roku publikacji książki będącej pomocą duszpasterską dla tych ,którzy chcą towarzyszyć rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka – mówił bp Wiesław Śmigiel, przewodniczące Rady KEP ds. Rodziny w pierwszym dniu obrad biskupów zgromadzonych na 384. Zebraniu Plenarnym KEP.
Jak poinformował bp Śmigiel w rozmowie z KAI, podczas swego wystąpienia podziękował biskupom za to, że w 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę uczestniczyli przedstawiciele wszystkich polskich diecezji, zarówno duszpasterze rodzin, jak i same rodziny. Przypomniał, że hasło pielgrzymki „Rodzina sanktuarium życia” zaczerpnięte zostało z encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” i że głównym motywem pielgrzymki był pozytywny przekaz dotyczący wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Bp Śmigiel mówił też biskupom o pracach zespołu ds. aktualizacji Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Wyraził nadzieję, że pierwsze owoce tych prac widoczne będą w styczniu. W rozmowie z KAI zwrócił uwagę, że Dyrektorium obecnie funkcjonuje i tylko w niektórych obszarach wymaga aktualizacji i uzupełnień. Są to zasadniczo obszary związane z przygotowaniem do małżeństwa i życia w rodzinie oraz z duszpasterstwem związków niesakramentalnych. – Należy na te obszary spojrzeć nieco z innej strony, uwzględniając m.in. nauczanie papieża Franciszka i akcentując w większym stopniu takie elementy, jak np. towarzyszenie – powiedział.
Rada ds. Rodziny podjęła też ważny temat towarzyszenia rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka. Bp. Śmigiel poinformował biskupów, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku opublikowane zostaną w formie książkowej pomoce duszpasterskie dla tych, którzy chcą takim rodzicom towarzyszyć. Zaznaczył, że opracowanie ma szeroki charakter i obejmuje szereg płaszczyzn – psychologiczną i duchową ale także prawną i teologiczną, liturgiczną. – Zawarte są tam m.in. i wskazówki prawne na temat tego, gdzie rodzice mogą szukać pomocy, a także np. jak od strony liturgicznej zorganizować pożegnanie zmarłego dziecka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.