Powstanie centrum dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego
18 lipca 2012 | 11:01 | apis / rk Ⓒ Ⓟ
Umowę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ) w sprawie przeniesienia żydowskiego domu modlitwy z centrum Kielc w okolice kirkutu na Pakoszu zawarło 16 lipca w Warszawie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Będzie to w miejsce dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego – poinformował dziennikarzy prezes Stowarzyszenia, Bogdan Białek.
Od początku tego roku trwają intensywne prace nad przeniesieniem żydowskiego Domu Modlitwy Zagajskich z podwórza kamienicy przy ul. Słowackiego na grunt okalający dawny cmentarz żydowski na kieleckiej dzielnicy Pakosz. Znajdująca się w ruinie budowla zostanie wyremontowana. Dzięki podpisanej umowie FODŻ będzie nieodpłatnie wspierać działania związane z przeprowadzeniem operacji przeniesienia budynku.
W nowym otoczeniu powstanie obiekt spełniający funkcję zaplecza administracyjno-gospodarczego. Całość stworzy bazę dla realizacji działań edukacyjno-badawczych związanych z upamiętnieniem historii kieleckich Żydów oraz przeciwdziałaniu postawom ksenofobii i nietolerancji. Działania te skierowane będą przede wszystkim do młodzieży.
– Chcemy stworzyć centrum, które stanie się platformą dla dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego oraz współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki, religii i sztuki- wyjaśnia inicjator przedsięwzięcia Bogdan Białek. – Bardzo zależy nam, aby miejsce to służyło przede wszystkim młodzieży z Polski i Izraela, ale także i z innych krajów, która mogłaby się tam spotykać poznając historię, równocześnie spoglądając w przyszłość – przełamując negatywne stereotypy i budując postawy otwartości i tolerancji – dodaje.
Zdaniem Białka, przedsięwzięciu sprzyja to, że stale wzrasta liczba przyjeżdżających do Kielc młodych Izraelczyków: w 2011 roku miasto odwiedziło około 15 tys. młodych Żydów, w tym roku może to być nawet 20 tys.
Dom Modlitwy Zagajskich, to niewielki budynek, który powstał w 1922 r. jako prywatne miejsce modlitwy. Wystawiony został przez znanego kieleckiego przedsiębiorcę Herszla Zagajskiego. Służył jako miejsce kultu religijnego dla mieszkającego obok właściciela oraz jego rodziny. Wnętrze jego mogło pomieścić 80 osób. Mimo że budowla przetrwała wojnę, po jej zakończeniu służąc jako magazyn, stopniowo uległa degradacji. Wewnątrz zachowały się oryginalne freski.
Operacja translokacji będzie zadaniem kosztownym. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego wraz z firmą Dorbud, obecnym właścicielem nieruchomości, chce na nią pozyskać środki finansowe z funduszu norweskiego. Pomoc w realizacji przedsięwzięcia zadeklarował prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Jeżeli realizacja projektu postępować będzie sprawnie powinna zakończyć się w przyszłym roku.
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego została założona na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji (WJRO) i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Jej celem jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Działa na tych terenach, którymi, z racji zbyt dużej odległości, trudno jest zajmować się gminom żydowskim. Obszar działania Fundacji to blisko dwie trzecie powierzchni Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.