Powstanie Warszawskie miało 150 kapelanów
01 sierpnia 2001 | 06:44 | ps //mr Ⓒ Ⓟ
W czasie Powstania Warszawskiego ok. 150 księży pełniło posługę duszpasterską w oddziałach i szpitalach polowych. Blisko 50 znalazło się w płonącej stolicy.
Kapelani stanowili integralną część struktury organizacyjnej Armii Krajowej. W każdym okręgu AK był ksiądz odpowiedzialny za zapewnienie opieki duchowej żołnierzom. Dzięki temu w 1944 roku niemal każdy oddział partyzancki miał swojego kapelana.
Na czele tego duszpasterstwa stał ks. płk. Tadeusz Jachimowski, ps. „Budwicz”, który zginął 7 sierpnia podczas Powstania Warszawskiego, jego zastępcą był ks. płk Jerzy Sienkiewicz, ps. „Gruzenda”.
Odpowiedzialnym za organizację kapelanów podczas Powstania był ks. ppłk. Stefan Kowalczyk, ps. „Biblia”, który już w trakcie walk przydzielał do oddziałów ich opiekunów duchowych. Po kapitulacji wraz z żołnierzami poszedł do niewoli.
1 sierpnia mija 57. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Walki potrwały do 2 października 1944 r. W powstaniu zginęło 10 tys. osób; 7 tys. zaginęło, 5 tys. było ciężko rannych, a do niewoli trafiło ok. 16 tys. żołnierzy. Walki powstańcze doprowadziły do zniszczenia ok. 70% majątku miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.