Pożegnanie – powstał pomnik przedstawiający dramat rodziców bł. Karoliny
18 listopada 2022 | 12:58 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Obok domu bł. Karoliny w Wał – Rudzie powstał pomnik Pożegnanie. Dziś jego poświęcenie z okazji 108. rocznicy męczeńskiej śmierci dziewicy i męczennicy.
Pomnik przedstawia dramat Jana i Marii Kózków. Ma to być miejsce dla rodzin, które przeżywają podobne dramaty.
„Pomnik ma pomóc rodzinom, które nie miały szans przeżyć pożegnania, tak jak rodzice Karoliny. Żołnierz wyprowadził ich córkę z domu, szukano Jej przez dwa tygodnie i nie mieli szans pożegnania. W przeżywaniu traumy pożegnanie jest bardzo ważne. Pomnik stanął obok domu bł. Karoliny pod gruszą, gdzie przygotowywano Jej ciało. Pomnik jest kolejnym elementem, który będzie służył terapii, którą chcemy prowadzić w Zabawie dla rodzin, zaczynając od tego, żeby wrócić do momentu pożegnania, żeby go bardziej świadomie przeżyć, kiedy są już mniejsze emocje” – mówi kustosz sanktuarium bł. Karoliny ks. Zbigniew Szostak.
Pomnik przedstawia matkę Karoliny trzymającą jej martwe ciało w ramionach obok jest stojąca postać ojca w pełnej bólu pozie.
Poświęcenie pomnika będzie w piątek o 15.00 w Wał – Rudzie a następnie odbędzie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.
18 listopada przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny. Jak mówi proboszcz parafii w Zabawie i kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak, kult dziewicy i męczennicy jest żywy.
„Są parafie i wspólnoty, które proszą o relikwie bł. Karoliny. Takich próśb z całego świata są setki. To też świadczy o rozwoju kultu. Kiedy zaczynamy się głębiej wpatrywać w tę postać to zobaczymy, że jest to potężna kopalnia różnych doświadczeń, bogactwa Jej wolności, szlachetności, godności, cnót i cech, które odkrywamy” – dodaje.
W piątek o godzinie 18.00 w sanktuarium w Zabawie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa Artura Ważnego.
Ponadto w Zabawie uczczona zostanie pamięć ludzi, którzy zginęli na drogach. W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w najbliższą niedzielę w sanktuarium bł. Karoliny o 10.30 rozpoczną się wypominki i program muzyczny „Pożegnanie”.
„Zapraszamy ludzi, którzy w wypadkach stracili najbliższych, a także tych, którzy chcą im towarzyszyć, sprawują różne funkcje państwowe i społeczne. Bądźmy wtedy razem. Zapalmy też światło, niech ono się świeci dla tych, którzy zginęli. Aleja pamięci, która jest przy pomniku „Przejście” mówi o tysiącach dramatów, które się zdarzyły” – mówi ks. Szostak.
O 11.15 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar wypadków. Później będzie spotkanie przy pomniku '”Przejście”, posadzenie drzewa pamięci a wieczorem zapalenie światła.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.