Poznań: 11. Bieg im. Ojca Józefa Jońca
01 października 2022 | 15:05 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu 30 września już po raz jedenasty odbył się Bieg im. Ojca Józefa Jońca. „Bieganie to idealna okazja do promowania zdrowego sposobu życia” – mówi KAI ks. Marcin Mańczak, duszpasterz sportowców.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Każdy uczestnik, który ukończył bieg, został nagrodzony medalem. Centrum zawodów znajdowało się na terenie przestrzennego boiska szkoły pijarskiej w Poznaniu.
– W imprezie każdego roku bierze udział wielu uczniów, rodziców, nauczycieli i osób duchownych z całej Polski. W tym roku do Poznania przybyło kilka tysięcy uczestników – mówi ks. Marcin Mańczak.
Duszpasterz sportowców archidiecezji poznańskiej podkreśla, że spotkanie jest też okazją do wspólnej modlitwy. – Modlimy się, aby Chrystus pobłogosławił nasz wysiłek, rozmawiamy o sprawach wiary. I oczywiście rywalizujemy biorąc udział w biegu. Jest to piękne i pełne emocji spotkanie osób z całej Polski, którzy kochają Pana Boga, potrafią wspólnie się modlić oraz rywalizować sportowo. Widać, że po pandemii ludzie są bardzo spragnieni, aby się ze sobą spotkać – relacjonuje ks. Mańczak.
O. Józef Joniec urodził się 12 października 1959 r. w Laskowej k. Limanowej. Należał do zakonu pijarów, był działaczem pozarządowym, inicjatorem, współzałożycielem, propagatorem i długoletnim prezesem Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, promującego katolickie wychowanie młodzieży w duchu sportu, sztuki i wiary. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Kolejny, 12. Bieg im. Ojca Józefa Jońca odbędzie się wiosną 2023 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.