Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: 1500 uczestników IV Forum Ewangelizacyjnego

18.11.2017 , bt, Poznań, 18-11-2017 Ⓒ ℗

W Poznaniu trwa IV Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej. Bierze w nim udział 1500 uczestników, którzy zgromadzili się w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tematyka tegorocznego Forum skupiona jest wokół modlitwy w mocy Ducha Świętego, a uczestnikom spotkania towarzyszy cytat z Ewangelii wg św. Marka: „Tym zaś, którzy uwierzą…” (Mk 16, 15‒20).

– Tym, którzy uwierzyli i szli w mocy Ducha Świętego towarzyszyły też znaki. Wierzymy więc, że i przez nas Bóg może je czynić, a największym z nich jest przemiana serc tych, do których idziemy – wyjaśnia hasło spotkania poznański biskup pomocniczy Damian Bryl.

Uczestnicy forum mieli już okazję wysłuchać prelekcji na temat modlitwy wspólnotowej ks. Krzysztofa Kralki, dyrektora Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji i dominikanina o. Tomasza Nowaka, dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego oraz karmelity bosego oraz o. Serafina Tyszko, współprowadzącego Szkołę Modlitwy Karmelitańskiej.

– Nie wystarczy spotkać Jezusa, jak przypadkowego przechodnia na ulicy. Trzeba się z Nim regularnie spotykać. Dopiero takie spotykanie się prowadzi do komunii, do tego, że zapragnę przyłączyć się do Niego – przekonywał o. Tyszko. Zachęcił też uczestników forum, aby zadali sobie pytanie: „Czy przychodzę, wręcz wpadam do Jezusa jedynie od czasu do czasu jako do «załatwiacza» moich spraw, czy jak do przyjaciela, oblubieńca mojej duszy?”.

– Jeżeli nasza modlitwa będzie się rozwijała tylko w kierunku aktywizmu, to będziemy chcieli być jedynie efektywni, nastawieni na jej skutki. Będziemy jak robotnicy obsługujący taśmę produkcyjną ewangelizacji w Kościele – przestrzegał karmelita.

Swoim świadectwem podczas forum podzielą się jeszcze ks. Waldemar Grzyb, egzorcysta z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Marcin Zieliński, lider Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” ze Skierniewic oraz znany rekolekcjonista i założyciel wielu wspólnot modlitewno-ewangelizacyjnych Witek Wilk.

Po południu w ramach forum zaplanowano również dwugodzinny panel dyskusyjny z udziałem wszystkich prelegentów, podczas którego mowa będzie o doświadczeniu modlitwy w Kościele.

Centralnym punktem tego całodziennego wydarzenia będzie wieczorna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Podczas forum cały czas trwa także, w specjalnie przygotowanej kaplicy, nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zakończy się wspólnym uwielbieniem Boga i rozesłaniem uczestników.

Organizatorem IV Forum Ewangelizacyjnego Archidiecezji Poznańskiej jest Fundacja Pro Publico oraz Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”. Wydarzenie to adresowane jest przede wszystkim do osób świeckich zaangażowanych na różne sposoby w swoich parafiach i wspólnotach oraz do kapłanów i sióstr zakonnych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.