Poznań: 190 lat szkoły dla niesłyszących
20 maja 2022 | 14:26 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Każdemu Pan Bóg daje różne zadania na ziemi. Niech wasze życie będzie piękne i udane przez zjednoczenie z Chrystusem i miłość, jaką darujecie innym – mówił do dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących bp Grzegorz Balcerek. Poznańska szkoła obchodzi 190 lat istnienia.
Homilia poznańskiego biskupa pomocniczego tłumaczona była na język migowy. Zwracając się do uczniów szkoły bp Balcerek podkreślił, że są najważniejszymi uczestnikami uroczystości. „Przed 190 laty powstał wasz Ośrodek dla dzieci niesłyszących. Dzisiaj dziękujemy za to wielkie dzieło, za dobro spełniane w nim przez 190 lat” – mówił bp Balcerek.
Poznański biskup pomocniczy przypomniał, że w 1832 r. Józef Sikorski – nauczyciel muzyki przy seminarium nauczycielskim w Poznaniu, po pobycie w Królewskim Instytucie Głuchoniemych w Berlinie, założył w Poznaniu ośrodek dla niesłyszących. Była to trzecia taka szkoła na ziemiach polskich – po Warszawie i Lwowie. „28 stycznia 1832 roku trzej pierwsi uczniowie zostali zapisani do księgi wpisowej i rozpoczęto naukę w Królewskim Zakładzie dla Głuchoniemych w Poznaniu” – mówił bp Balcerek.
„Dyrektorem seminarium nauczycielskiego i jednocześnie pierwszym dyrektorem zakładu był Jan Gruszczyński, a Józef Sikorski był pierwszym nauczycielem, który opracował program nauczania. Program tak dobry, że pracowano na nim (z drobnymi poprawkami) do II wojny światowej” – przypomniał bp Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że pracownikom ośrodka zawsze zależało na chrześcijańskim wychowaniu uczniów, co wyrażało się m.in. w organizowaniu w czasach komunistycznych wakacji na Świętej Górze pod Gostyniem, gdzie chętni mogli przygotować się do przyjęcia sakramentów świętych. „Dziś katecheza jest w Ośrodku, więc ci, którzy chcą prowadzić chrześcijańskie życie mają możliwość przygotować się do tego już tutaj. Za tę możliwość trzeba także dziś dziękować” – mówił bp Balcerek.
Z działalnością ośrodka jest ściśle związane duszpasterstwo Głuchych przy parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.