Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: abp Gądecki przewodniczył procesji żałobnej w Dzień Zaduszny

02.11.2017 , ms, Poznań, 02-11-2017 Ⓒ ℗

Podobnie jak w uroczystość Wszystkich Świętych Kościół żyjący na ziemi prosi o wstawiennictwo świętych, tak dzisiaj w Dzień Zaduszny stara się swoimi modlitwami przyjść z pomocą wszystkim zmarłym nieświętym, aby jak najrychlej mogli dojść do radości niebiańskiej – powiedział w Dzień Zaduszny abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski w katedrze poznańskiej modlił się za wszystkich wiernych zmarłych.

Uczestnicy nabożeństwa wzięli udział w procesji żałobnej do pięciu stacji, zakończonej w podziemiach najstarszej katedry na ziemiach polskich.

Abp Gądecki wspomniał podczas mszy św. m.in. papieża Jana XIII, który ustanowił w Poznaniu pierwsze polskie biskupstwo, pochowanych w katedrze władców z dynastii Piastów, wśród nich Mieszka I i Bolesława I Chrobrego, 96 biskupów i arcybiskupów poznańskich, 240 kapłanów archidiecezji zamordowanych podczas II wojny światowej.

Homilię wygłosił ks. kanonik Waldemar Hanas. „W taki dzień jak dzisiaj, kiedy przychodzi nam zmierzyć się z najważniejszymi tajemnicami, tajemnicą życia i śmierci, trzeba w swoim sercu i w swoim wnętrzu rozniecać płomień wiary i nade wszystko ufności. Człowiekowi potrzeba ufności” – mówił ekonom archidiecezji poznańskiej.

Nabożeństwo żałobne zakończyła modlitwa w krypcie arcybiskupów poznańskich, gdzie pochowani są m.in. kardynałowie Mieczysław Ledóchowski i Bolesław Filipiak oraz arcybiskupi Walenty Dymek, Antoni Baraniak i Jerzy Stroba.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.