Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: akcja „Woreczek Ryżu” wesprze misjonarzy w Panamie

14 lutego 2018 | 08:29 | Poznań / msz Ⓒ Ⓟ

W parafiach archidiecezji poznańskiej rozpoczyna się wielkopostna akcja „Woreczek Ryżu”, organizowana przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”. W tym roku ofiary z akcji zostaną przekazane diecezji Bocas del Toro w Panamie, dokąd młodzi ze stolicy Wielkopolski pojadą na Dni w Diecezji poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Panamie w 2019 r.

„Zachęcamy wszystkie parafie naszej archidiecezji, a szczególnie wspólnoty młodzieżowe wraz z duszpasterzami do włączenia się w akcję „Woreczek Ryżu”, która wzorem poprzednich lat ma na celu wspomóc placówki misyjne. Tym razem chcemy pomóc misjonarzom z Panamy, a dokładnie z diecezji Bocas del Toro” – mówi KAI Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan”.

Zaznacza, że w tym kraju nadal dużą część ludności stanowią rdzenne plemiona. „Diecezja Bocas del Toro to głównie wyspy położone na Morzu Karaibskim, które w większości są zamieszkane właśnie przez rdzenną ludność Panamy” – tłumaczy Konieczny.

Podkreśla, że ta panamska diecezja boryka się z różnymi problemami, jednak przede wszystkim brakuje środków na prowadzenie placówek przez misjonarzy.

„Zebrane ofiary zostaną przekazane na zapewnienie posiłków dla dzieci wydawanych przy misyjnych ośrodkach, ale nie mniej ważne są post i modlitwa w intencji misji w Panamie. Ważne, aby nie zatracić żadnego z powyższych wymiarów” – dodaje Konieczny.

„Idea akcji jest taka, aby w ciągu dnia, w sposób szczególny modlić się za misje w Panamie oraz w formie postu zjeść tylko 100-gramowy woreczek ryżu, dla wielu jedyny posiłek w ciągu całego dnia. Następnie należy policzyć, ile pieniędzy wydałoby się w ciągu dnia na zwykłe posiłki, przekąski itd., a różnice w kosztach złożyć jako ofiarę” – tłumaczy Konieczny.

Akcja „Woreczek Ryżu” jest też sposobem na zaangażowanie młodzieży w parafiach. Jej zadaniem jest przygotowanie 100-gramowych woreczków ryżu i rozprowadzenie ich wśród parafian. Woreczki można uszyć samemu z białego i szarego płótna, lnu czy bawełny, np. resztek zasłon, firan, obrusów i włożyć do nich zakupione wcześniej w sklepie foliowe woreczki z ryżem. Do każdego woreczka przyczepiona jest mała kartka z tekstem wyjaśniającym cel akcji „Wspieramy misjonarzy z Panamy”.

„Akcję można przeprowadzić przez kilka niedziel Wielkiego Postu lub przy okazji wielkopostnych rekolekcji parafialnych, ale o terminie i liczbie dni, w których będzie prowadzona akcja, decyduje parafia” – zauważa Konieczny.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 populacji świata jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.