Poznań: Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do Tulec
17 czerwca 2012 | 20:51 | bt Ⓒ Ⓟ
O odpowiedzialności bycia świadkiem wiary w rodzinie dyskutowali mężczyźni archidiecezji poznańskiej podczas Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do Tulec. W odbywającej się 17 czerwca w tym sanktuarium maryjnym pielgrzymce wzięło udział przeszło 400 osób.
Kulminacyjnym punktem Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do sanktuarium maryjnego w podpoznańskich Tulcach, przebiegającej pod hasłem „Kościół naszym domem”, była Msza św. polowa, której przewodniczył bp Marek Jędraszewski.
W wygłoszonej homilii poznański biskup pomocniczy zaznaczył, że zapewne każdy z obecnych w Tulcach mężczyzn „czuje brzemię odpowiedzialności za to, aby jego dom miał przede wszystkim trwałe fundamenty” i tym samym był oparty m.in. na miłości i wzajemnym zaufaniu oraz przede wszystkim na Chrystusie. Kaznodzieja zauważył też, że każdy z domowników ma swoją szczególną cząstkę odpowiedzialności za dom, który współtworzy.
„To osobiste doświadczenie trzeba nam przenieść także na odpowiedzialność, jaką każdy z nas ponosi za Boży dom, którym jest Kościół, a w który zostaliśmy wszczepieni przez sakrament chrztu” – podkreślił bp Jędraszewski przyznając jednocześnie, że na ziemi nie mamy trwałego domu, a nasza ojczyzna znajduje się ostatecznie w niebie, w domu Ojca.
„Dlatego każdy z nasz jest wezwany przede wszystkim do odpowiedzialności i czuwania nad sobą oraz budowania w sobie i wokół siebie Królestwa Bożego” – stwierdził biskup.
Po Mszy św. mężczyźni archidiecezji poznańskiej ofiarowali się w opiekę Matce Bożej Tuleckiej. „Chcemy zawierzyć siebie Maryi, aby Ona wypraszała dla nas u swojego Syna łaskę bycia dobrymi, odpowiedzialnymi i świętymi mężczyznami, którzy budują Kościół i materialnie, i duchowo” – podkreślił ks. kan. Marian Brucki, duszpasterz mężczyzn archidiecezji poznańskiej
Następnie przybyli do Tulec mężczyźni wzięli udział w kręgach dyskusyjnych prowadzonych w mniejszych grupach tematycznych. Poruszono podczas nich zagadnienia związane z troską o człowieka i dobro wspólne, zmaganiem się z rozmaitymi uzależnieniami oraz rolą mężczyzny jako świadka wiary w rodzinie.
Podczas dyskusji zwrócono m.in. uwagę na zadania stojące przed mężczyznami jako mężami i ojcami odpowiedzialnymi za budowanie Kościoła domowego, czyli także za kształt spędzanej w rodzinie niedzieli, która jest prawdziwie chrześcijańskim świętem oraz za kształt wspólnej, domowej modlitwy. Aby sprostać tym wyzwaniom mężczyzna musi jednak najpierw w swoim życiu mieć właściwą hierarchię wartości, opartą na fundamencie, którym jest Chrystus i Jego Ewangelia.
Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi. Stało się tak w wyniku długoletnich próśb i modlitw tysięcy pielgrzymów przybywających do tego świętego miejsca.
Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.
Do Tulec przybywają także młode małżeństwa i osoby przygotowujące się do założenia rodziny w każdą trzecią niedzielę miesiąca, modląc się w intencji rodzin oraz wyboru dobrego współmałżonka. Uczestniczą oni też w konferencjach poświęconych małżeństwu i rodzinie odbywających się w Tulcach w ramach spotkań Rodzina Szkołą Miłości. Matka Boża Tulecka jest bowiem naprawdę skuteczną pośredniczką u Boga, zwłaszcza dla rodziców proszących o potomstwo i tych, którzy szukają swojej „drugiej połowy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.