Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: „Wyborcza” i „Fakt” nawołują do niepłacenia czynszu?

11.10.2017 , Poznań / ms / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. freestocks.org / unplash.com

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, iż opublikowane w prasie artykuły mogą sprawiać wrażenie nawoływania do niepłacenia za mieszkanie, bilet w tramwaju czy należne państwu podatki – uważa ks. Maciej Szczepaniak. Rzecznik poznańskiej Kurii wydał oświadczenie po artykułach w „Gazecie Wyborczej” i w „Fakcie”.

Wspomniane w oświadczeniu dzienniki opublikowały artykuły opisujące sprawę państwa Masłowskich z Poznania, którzy od lat nie płacili czynszu za wynajmowane od archidiecezji mieszkanie.

„Kościół od zawsze wspiera ludzi ubogich i potrzebujących. Sprawa p. Masłowskiego znalazła finał w sądzie po kilku latach niepłacenia czynszu i po wielokrotnych próbach mediacji” – czytamy w oświadczeniu.

„Krzysztof Masłowski podpisał umowę najmu mieszkania położonego w centrum Poznania o powierzchni 63 metrów kwadratowych, za które czynsz wynosił jedynie 507 zł i 12 groszy” – czytamy w oświadczeniu Kurii. W połowie 2014 r. lokator zaprzestał płatności, a administrator budynku wielokrotnie wzywał do zapłaty należności.

„Pan Masłowski nie chciał rozmawiać, a na korespondencję nie odpowiadał. Było to postępowanie lekceważące nie tylko wobec właściciela budynku, ale także ze szkodą dla innych lokatorów, regularnie i uczciwie płacących czynsz. W związku z tym – po ponad dwóch latach niepłacenia czynszu – umowa najmu została wypowiedziana, a sprawę skierowano do sądu” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji.

Mimo, że sąd nakazał eksmisję, przedstawiciele Kurii spotkali się z lokatorami mieszkania, zadeklarowali gotowość do ustępstw pod warunkiem rozpoczęcia spłaty zadłużenia i nie skierowali sprawy do komornika.

„Niestety zainteresowani wybrali drogę konfrontacji i medialnego skandalu, mimo że pan Masłowski jest zdolnym do pracy mężczyzną w sile wieku” – pisze rzecznik poznańskiej Kurii. Jednocześnie zaprzecza, by Kuria zamierzała eksmitować dzieci p. Masłowskiego na bruk, co sugeruje prasa.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 października 2017 11:15

Konsulta męskich zakonów o wspomaganiu misji ad gentes

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.