Poznań – bp Balcerek świętował srebrny jubileusz biskupstwa
14 maja 2024 | 18:10 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Bp Grzegorz Balcerek, poznański biskup pomocniczy, przewodniczył w bazylice archikatedralnej Mszy św. dziękczynnej z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa. „Tobie, biskupie Grzegorzu – razem z biskupami Janem i Zdzisławem – składam podziękowanie za wszelkie dobro, jakie diecezja i my sami otrzymaliśmy za Twoją przyczyną. Sprawy, którymi się zajmowałeś od 25 lat i dalej zajmujesz – z wielką gorliwością i szczerym dążeniem do bycia bliskim kapłanom i wiernym – są sprawami Boga samego”– mówił w homilii abp Stanisław Gądecki.
W uroczystej Mszy św. uczestniczyli abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, bp Damian Bryl, biskup diecezji kaliskiej, bp Szymon Stułkowski, biskup diecezji płockiej, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy kaliski, poznański biskup pomocniczy Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego, członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji poznańskiej, nadzwyczajni szafarze Komunii św., rodzina jubilata oraz poznaniacy. Wśród uczestników liturgii, która była tłumaczona w języku migowym, byli też członkowie Duszpasterstwa Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej.
Z okazji jubileuszu bp. Balcerka papież Franciszek przesłał swoje błogosławieństwo, które na początku Eucharystii odczytał bp Jan Glapiak.
„Czcigodnemu Bratu Grzegorzowi Balcerkowi, biskupowi tytularnemu Selendety, biskupowi pomocniczemu poznańskiemu, szczęśliwie kończącemu 25. rok od święceń biskupich, wyrażamy radość, że dla duchowego dobra wiernych ze wspólnot kościelnych w archidiecezji poznańskiej posługę pasterską starannie wypełniasz, a także troskę i gorliwość ze względu na nauczanie i tradycję Kościoła katolickiego wykazujesz. U Chrystusa Dobrego Pasterza wypraszamy dla Ciebie obfitą łaskawość, pociechę ducha i owocne zdrowie ciała, ponadto wzywając wstawiennictwa Najświętszej Dziewicy Maryi błogosławieństwa apostolskiego Tobie i Twoim bliskim chętnie udzielamy” – napisał Ojciec Święty.
W homilii abp Gądecki przypomniał, że „między pierwotną wspólnotą apostołów a dzisiejszym kolegium biskupów istnieje nie tylko ciągłość historyczna, ale również ciągłość duchowa, bo sukcesja apostolska uważana jest za szczególne miejsce przekazywania Ducha Świętego”.
Metropolita poznański wskazał też na dwa źródła autorytetu nauczycielskiego każdego biskupa.
„Każdy biskup – także bp Grzegorz – razem ze święceniami otrzymał misję głoszenia słowa Bożego; każdy z nich jest nauczycielem Kościoła” – zauważył abp Gądecki. Podkreślił, że biskup ewangelizuje, ponieważ został do tego powołany i posłany. „Słowa, które przekazuje biskup, nie są już słowami osoby prywatnej, lecz słowem Pasterza, które umacnia braci w wierze i rodzi życie wieczne” – zaznaczył ks. arcybiskup.
Zwrócił uwagę, że każdy biskup działa również przez sakramentalne znaki. „Każdy biskup spełnia posługę kapłańską uświęcania przez sprawowanie Eucharystii i innych sakramentów, przez oddawanie chwały Bogu w Liturgii Godzin, przewodniczenie innym świętym obrzędom, a także poprzez promowanie życia liturgicznego i autentycznej pobożności ludowej” – mówił metropolita poznański.
Zaznaczył, że biskup powinien „uważać za swój obowiązek miłości pielęgnowanie owiec Pana z gotowością samego Chrystusa”.
Abp Gądecki, zwracając się do srebrnego jubilata, życzył, aby „kierowany miłością pasterską na długie lata pozostał myślą czysty; działalnością znakomity; dyskretny w milczeniu; pożyteczny w słowie; współczuciem każdemu bardzo bliski. Przede wszystkim oddany rozmyślaniu. Dla dobrze czyniących towarzyszem przez skromność. Przeciwko występkom grzeszących podniesiony przez gorliwość sprawiedliwości”.
„Bądź pewien, że my wszyscy tutaj zebrani nie tylko nazywamy się, ale też jesteśmy Twoimi przyjaciółmi” – zaznaczył abp Gądecki.
„Księże biskupie Grzegorzu, powierzamy Cię opiece Maryi Panny, Królowej Apostołów. Niech Ta, która w Wieczerniku podtrzymywała modlitwę Kolegium apostolskiego, wyprosi Ci łaskę, abyś trwał w miłości zleconej Tobie przez Chrystusa aż nadejdzie dzień Pański” – powiedział metropolita poznański.
Życzenia jubilatowi złożyły delegacje kapłanów archidiecezji poznańskiej oraz osób życia konsekrowanego, a w imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej – rodzina.
Na zakończenie Mszy św. bp Balcerek podziękował wszystkim za modlitwę, życzliwość i obecność.
„Dziękuję za wszelkie dobro, które od Boga pochodzi. Bóg posługuje się ludźmi, dlatego też ludziom trzeba dziękować, najpierw świeckim, wszystkim, których Pan Bóg postawił na mojej drodze życia i służby biskupiej. Sakrament święceń, który otrzymałem przed 45 laty jako prezbiter i przed 25 laty, jako biskup, to jest wezwanie do służby Kościołowi i ludziom, którzy ten Kościół tworzą” – powiedział ks. biskup.
Bp Grzegorz Balcerek urodził się 13 lutego 1954 roku w Grodzisku Wlkp. Studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym odbył w latach 1973-1978. Święcenia kapłańskie otrzymał dnia 24 maja 1979 r. z rąk abp. Jerzego Stroby.
Po święceniach kapłańskich przez cztery lata pracował jako wikariusz w nowo utworzonej parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Swarzędzu (1979-1983). W 1982 r. uzyskał stopień licencjata teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu i tam też, w latach 1982-1983, odbył studia doktoranckie.
W latach 1983-1986 był wikariuszem w nowo utworzonej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Poznaniu na os. Jana III Sobieskiego. W 1986 r. został skierowany na budowę kościoła z poleceniem zorganizowania parafii na os. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Rektorem nowo utworzonego ośrodka duszpasterskiego pw. Matki Odkupiciela został mianowany 11 listopada 1987 roku.
Dnia 1 sierpnia 1989 roku objął parafię pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu. 25 października 1993 roku obronił rozprawę doktorską i rozpoczął wykłady z socjologii religii oraz katolickiej nauki społecznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.
Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej dnia 24 kwietnia 1999 r. Święcenia biskupie otrzymał 13 maja 1999 w tutejszej archikatedrze. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa: „In spiritu humilitatis” (W duchu pokory).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.