Poznań: dialog i doradztwo społeczne – nowy kierunek na Wydziale Teologicznym
14 maja 2013 | 21:05 | bt Ⓒ Ⓟ
Od nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie można, oprócz teologii, studiować także na nowym kierunku: „Dialog i doradztwo społeczne”. Jest to pierwszy przypadek utworzenia kolejnego kierunku studiów w historii tego wydziału.
Studenci Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu na nowym kierunku studiów „Dialog i doradztwo społeczne” – trzyletnich, stacjonarnych pierwszego stopnia, czyli licencjackich – zostaną przygotowani do pracy w instytucjach i organizacjach o charakterze społecznym. Będą mogli również wybrać dwie specjalności: „Nauki o rodzinie” oraz „Mediacja społeczna i aktywizacja potencjału ludzkiego”.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. prof. Jacek Hadryś, prodziekan Wydziału Teologicznego UAM, nowy kierunek studiów został stworzony z myślą o osobach świeckich, które chciałyby pogłębiać swoją wiarę i wiedzę o Bogu studiując teologię, a jednocześnie zdobyć konkretny zawód, inny niż katecheta, do którego przygotowywały studia na dotychczasowym kierunku teologia – specjalność katechetyczno-pastoralna.
„Nowy kierunek studiów, który jest naszym autorskim projektem, wpisuje się też w dzieło katechezy dorosłych prowadzone w archidiecezji poznańskiej. Osoby rozpoczynające studia podejmują jednocześnie formację nie tylko intelektualną, ale także duchową i moralną. Mamy przy tym nadzieję, że studia na Wydziale Teologicznym przyczynią się do tego, że ich absolwenci będą świadkami wiary w swoich środowiskach, także w pracy, jako ludzie wiary kompetentni w wykonywanych zawodach” – zaznacza ks. prof. Hadryś, który kierował zespołem od ponad dwóch lat przygotowującym wprowadzenie kierunku „Dialog i doradztwo społeczne”.
Prodziekan Wydziału zwraca również uwagę, że studenci już po drugim semestrze nauki będą mogli wybrać jedną z dwóch przygotowanych specjalizacji. „Nauki o rodzinie” pozwolą im nabyć wiedzę, umiejętności i kompetencje, które pozwolą podjąć pracę, obejmującą szeroko pojęte zagadnienia dotyczące spraw rodzinnych, m.in. jako asystent rodzinny w urzędach samorządu terytorialnego, nauczyciel przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”, doradca życia rodzinnego w poradniach rodzinnych czy mediator w sprawach rodzinnych.
Natomiast po „Mediacji społecznej i aktywizacji potencjału ludzkiego” absolwenci Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu będą przygotowani do pracy jako trener (coach) indywidualny i grupowy aktywizujący kapitał ludzki, doradca public relations w sprawach aktywizacji zasobów ludzkich lub też jako mediator w sprawach cywilnych, karnych i sporów wielostronnych.
„Na każdej z tych specjalizacji, oprócz przedmiotów teologicznych, będzie także wiele przedmiotów specjalistycznych przygotowujących do pracy w konkretnych zawodach, które prowadzić będą kompetentni pracownicy innych wydziałów naszej uczelni, a także spoza niej” – zauważa ks. prof. Hadryś dodając, że studenci, którzy uzyskają licencjat, będą mieli także możliwość kontynuowania nauki na dwuletnich studiach magisterskich.
Jednocześnie prodziekan podkreśla, że przygotowany kierunek studiów różni się od podobnych propozycji innych wydziałów tym, że na Wydziale Teologicznym nauczanie oparte jest na wartościach chrześcijańskich. „Mamy wyraźny chrześcijański profil, a nasi studenci otrzymają również solidną dawkę nauk teologicznych i filozofii chrześcijańskiej” – zapewnia.
Na kierunku „Dialog i doradztwo społeczne” przygotowanych jest 120 miejsc, a rejestracja w Systemie Internetowej Rekrutacji rozpocznie się z dniem 1 czerwca br. Szczegółowe wymagania, jakie trzeba spełnić, aby zostać studentem teologii można natomiast znaleźć na stronie: www.teologia.amu.edu.pl. „Nie wykluczamy też, że w przyszłości będziemy tworzyli kolejne specjalności na tym kierunku” – zapowiada ks. prof. Hadryś.
Wydział Teologiczny w Poznaniu nawiązuje do tradycji Akademii Lubrańskiego, utworzonej przez bp. Jana Lubrańskiego i działającej w stolicy Wielkopolski w latach 1519-1780. Bezpośrednio stanowi on natomiast kontynuację Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) utworzonego dekretem Kongregacji Wychowania Katolickiego z dnia 2 czerwca 1974 r. Ta Kongregacja bowiem, pismem z dnia 26 czerwca 1998 r., wyraziła formalną zgodę na ustanowienie Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przenosząc na niego prawa i przywileje PWT. 29 czerwca tego samego roku Senat UAM podjął decyzję, na mocy której utworzył Wydział Teologiczny tegoż Uniwersytetu.
Kontynuując działalność PWT w Poznaniu Wydział Teologiczny UAM pragnie być ośrodkiem myśli chrześcijańskiej i katolickich studiów społecznych, by w ten sposób według potrzeb naszych czasów podjąć dzieło zapoczątkowane przed tysiącem lat przez św. Wojciecha. Pracę tę Wydział Teologiczny podejmuje w duchu wspólnego z Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu hasła: „Sanctitati et Veritati” (Świętości i Prawdzie).
Dotychczas można było na nim podjąć studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku „Teologia”, na specjalności „Kapłańskiej” przeznaczonej dla przyszłych duchownych oraz „katechetyczno-pastoralnej” przygotowującej przyszłych katechetów.
W przeprowadzonym w tym roku przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą” rankingu kierunków, Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu w kategorii kierunek „Teologia” zajął drugie miejsce w Polsce ustępując jedynie Wydziałowi Teologicznemu KUL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.