Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: ekumeniczne nieszpory ku czci Patronów Europy

14.02.2017 , ms, Poznań, 14-02-2017 Ⓒ ℗

Święci Cyryl i Metody uczą, by mimo trudów i cierpienia dostrzegać sens powierzonej misji głoszenia i jednania – mówił podczas nieszporów w wigilię święta Patronów Europy bp Grzegorz Balcerek. Ekumenicznej wieczerni przewodniczył o. mitrat Paweł Minajew z Kościoła prawosławnego.

Homilię podczas ekumenicznej modlitwy wygłosił bp Grzegorz Balcerek. „Wierzymy, że w ciągle odkrywanej miłości Chrystusa znajdujemy lekarstwo na wszystkie bolączki Kościoła i świata, znajdujemy w tej miłości sens naszego życia i tym sensem pragniemy się dzielić” – mówił poznański biskup pomocniczy.

Bp Balcerek przypomniał, że Cyryl i Metody doświadczyli trudności z wewnątrz Kościoła, ponieważ prześladowano ich za nowatorstwo otwarcia się na kulturę słowiańską. Kaznodzieja zauważył, że szukanie „duchowego adresu” słuchającego i trafienie do niego z przesłaniem jest wspólnym zadaniem chrześcijan.

„Nasza wieczernia w jakiejś mierze kończy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, ale nie może zawiesić dzieła pojednania do następnego roku, bo okoliczności życia w tym świecie nas wzywają w sposób stały” – przekonywał bp Balcerek.

Przypomniał w tym kontekście słowa papieża Franciszka o potrzebie ekumenizmu modlitwy, działania na rzecz potrzebujących, a także solidarności wobec zjawiska „ekumenizmu krwi”, czyli prześladowania chrześcijan.

Nieszpory ku czci św. Cyryla i Metodego odbyły się wieczorem 13 lutego w poznańskim kościele św. Wojciecha. Towarzyszył im śpiew Chóru Prawosławnej Konkatedry Poznańskiej pod dyr. Miłosza Firleja i Chóru Castellum cantans pod dyr. Dariusza Tabira.

Uczestnicy uroczystości dziękowali Bogu m.in. za 15 lat istnienia Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Skupia ona wyznawców wspólnot chrześcijańskich miasta Poznania i okolic.

Święci Cyryl i Metody, zwani Braćmi Sołuńskimi, urodzili się w Tesalonikach w Cesarstwie Bizantyjskim. Nazywani są apostołami Słowian, ponieważ prowadzili działalność misyjną w ziemi Chazarów, Bułgarów i na Morawach.

Uchodzą za twórców alfabetu słowiańskiego. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański, a inkulturacja chrześcijaństwa stała się przyczyną ich prześladowań. Papież Jan Paweł II ogłosił Cyryla i Metodego – obok św. Benedykta – współpatronami Europy. Ich święto przypada 14 lutego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.