Poznań: ekumeniczne nieszpory w poczuciu odpowiedzialności za Europę
13 lutego 2011 | 21:36 | msz Ⓒ Ⓟ
– Święci Cyryl i Metody zapraszają nas do refleksji nad zadaniami apostolskimi, ekumenicznymi i wypracowaniem odpowiedzialności za Europę, czyli za zbawieniem świata – mówił ks. prałat Jan Stanisławski podczas ekumenicznych nieszporów ku czci apostołów i nauczycieli Słowian, w wigilię ich patronalnego święta. Nabożeństwu z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich w kościele pw. św. Wojciecha przewodniczył w niedzielę ks. protoprezbiter Paweł Minajew, proboszcz parafii prawosławnej w Poznaniu.
Ekumeniczne nieszpory w wigilię święta organizuje od kilku lat Poznańska Grupa Ekumeniczna.
W homilii ks. Stanisławski, reprezentujący abp. Stanisława Gądeckiego, podkreślił, że bracia sołuńscy byli ubogaceni niezwykłą mocą Ducha Świętego. – Wiedzieli, że dzieło ewangelizacja Słowian przyniesie owoce, jeśli liturgię wyrażą w języku dla nich zrozumiałym – mówił ks. prał. Stanisławski. Kaznodzieja podkreślił, że w swoją misję Cyryl i Metody włożyli wielki wysiłek woli i serca, a przede wszystkim oddali się bez reszty Bogu i ludziom.
Podczas ekumenicznej modlitwy ks. Stanisławski zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko odcinania się współczesnej Europy od chrześcijańskich korzeni. – Współcześni budowniczowie Starego Kontynentu ostentacyjnie odcinają się od chrześcijańskiego dziedzictwa, tworząc przerażającą pustkę, której skutki już dzisiaj są widoczne – zauważył ks. Stanisławski.
Kaznodzieja podkreślił także, że jedynym narzędziem ewangelizacji jest Słowo Boże, które trzeba ponownie odkryć i przełożyć na życie. – Dzisiaj potrzebna jest wiara zdolna do złożenia świadectwa. Cyryl i Metody odnieśli sukces, bo wybrali właśnie tę drogę – podkreślił ks. Stanisławski.
W nieszporach wzięli udział członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. W kościele św. Wojciecha, w której odbywała się ekumeniczna uroczystość, znajdują się figury świętych Cyryla i Metodego.
Bracia sołuńscy pochodzili z greckich Salonik. W drugiej połowie IX wieku rozpoczęli misję ewangelizacyjną na terenie Moraw. Cyryl był twórcą najstarszego pisma staro-cerkiewno-słowiańskiego głagolicy oraz autorem przekładu na ten język Pisma Świętego. Metody, jako arcybiskup Moraw, wprowadził za zgodą Rzymu język słowiański do liturgii.
Cyryl zmarł w 869 roku w Rzymie, a jego młodszy brat Metody – w 885 roku w Welehradzie na Morawach. W 1980 roku Jan Paweł II ogłosił ich patronami Europy, obok św. Benedykta z Nursji.
Patronalne święto Cyryla i Metodego obchodzone jest 14 lutego. Od kilku lat w wigilię święta Poznańska Grupa Ekumeniczna, zrzeszająca duchownych sześciu Kościołów, organizuje w stolicy Wielkopolski uroczyste nieszpory ku czci Apostołów Słowian.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.