Poznań: fragmenty kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki podczas 103. edycji „Verba Sacra”
27 czerwca 2010 | 21:28 | msz Ⓒ Ⓟ
Odtwórca filmowej postaci ks. Jerzego Popiełuszki – Adam Woronowicz przeczytał fragmenty kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki podczas 103. edycji „Verba Sacra” w poznańskiej katedrze. – Żoliborski męczennik ukazywał, że Polacy są nacją łączącą swoje losy rozumienia człowieka jako osoby stworzonej na Boży obraz i podobieństwo – zauważył w komentarzu ks. prof. Jan Sochoń z UKSW, który pod nieobecność autora odczytała Urszula Mątkowska.
Przedstawicielka zarządu regionu „Solidarność” w symboliczny sposób ukazała też tym samym związek bł. ks. Jerzego ze Związkiem.
Kierownik Katedry Filozofii Kultury UKSW podkreślił znaczenie wolności w kazaniach ks. Popiełuszki jako zasadniczej cechy człowieczeństwa. – Ks. Jerzemu zależało na tym, by polska młodzież wyrastała w pełni wolności – przypomniał ks. prof. Sochoń.
Kapelan „Solidarności” przekonywał, że człowiek wolny powinien kierować się prawdą, czyli zgodnością słów z czynami. Prawdę utożsamiał z osobą Jezusa. Wskazywał na sumienie jako główny biegun prawdy. Ks. prof. Sochoń zwrócił uwagę na ważną funkcję solidarności w kazaniach ks. Popiełuszki. Błogosławiony męczennik podkreślał, że sprawiedliwość musi działać w blasku miłości. Solidarność oparta na miłości jest warunkiem pokoju w rodzinach, społeczeństwie, zakładach pracy.
– Ks. Popiełuszko widział odrodzenie społeczeństwa w solidarności, która pragnie uratować więź z Chrystusem – stwierdził ks. prof. Sochoń. Zwrócił uwagę, że bł. ks. Jerzy oręduje za nami, zachęcając do życia zgodnego z Ewangelią na rzecz dobra wspólnego.
Oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalny pod dyrekcją prof. Leszka Bajona. Licznie zgromadzeni w katedrze poznaniacy odśpiewali wraz z zespołem pieśni wykonywane podczas Mszy św. za ojczyznę, organizowanych na początku lat 80. przez ks. Popiełuszkę.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” w reżyserii Piotra Basińskiego zapoczątkował w 2000 roku zmarły przed dwoma laty Gustaw Holoubek. Biblię i literaturę religijną recytowali m.in. Anna Seniuk, Dorota Segda, Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik i Andrzej Seweryn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.