Poznań: II Jarmark Mieszka I
27 maja 2013 | 14:39 | msz Ⓒ Ⓟ
Średniowieczne gry i zabawy plebejskie, muzyka średniowieczna, pokazy walk drużyn Mieszkowych oraz kramy z rękodziełem złożyły się na II Jarmark Mieszka I, zorganizowany na nadwarciańskich terenach Poznania z okazji 1021. rocznicy śmierci pierwszego władcy Polski. – Głównym celem jarmarku jest upamiętnienie postaci i dzieła Mieszka I, który był pierwszym władcą Polski – mówi KAI Mariusz Urbaniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Średniowiecznej Drużyna Najemna Wici.
Jeden z organizatorów jarmarku podkreśla, że to właśnie dzięki przyjęciu przez Mieszka I chrztu Polska weszła do Europy, a on sam dołączył do grona chrześcijańskich władców.
Uczestnicy jarmarku mogli wziąć udział w średniowiecznych zabawach, obejrzeć pokazy walk i samodzielnie wykonać średniowieczne wyroby rzemieślnicze.
Dużym zainteresowaniem cieszył się kram z wyrobami garncarskimi. Chętni mogli samodzielnie lepić z gliny naczynia, przyjrzeć się pracy kowala lub wysłuchać opowieści na temat tkania średniowiecznych strojów z wełny czy lnu.
Amatorzy średniowiecznej kuchni mogli skosztować rozmaitych produktów, m.in. jadła wędzonego czy miodu.
– Jarmark ma też zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania historii i sięgania po książki dotyczące dziejów naszego państwa, tym bardziej że historia jest usuwana z programów szkolnych. My chcemy przywrócić jej należne miejsce – zaznacza Urbaniak.
Organizatorem Jarmarku Mieszka I była działająca w Poznaniu Fundacja św. Benedykta.
Mieszko I to historyczny pierwszy władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę polskie państwowości. Dzięki przyjęciu chrztu w 966 r. włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Zmarł 25 maja 992 roku. Szczątki Mieszka I znajdują się w poznańskiej katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.